Soczewki kontaktowe swoją popularność zyskały głównie dzięki niesamowitemu komfortowi jakie dają. To idealne rozwiązanie dla osób posiadających wadę wzroku, które nie chcą nosić klasycznych okularów. Bądźmy szczerzy, nie wszystkim one pasują. Drugą przeszkodą jest fakt, że uniemożliwiają uprawianie niektórych dyscyplin sportowych. O ile bieganie jeszcze jest z nimi możliwe, to granie w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę czy pływanie jest bardzo złym pomysłem. Rodzajów soczewek kontaktowych jest naprawdę wiele. Wybór jest ogromny, a produkt ten zazwyczaj dopasowuje się do indywidualnych predyspozycji użytkownika. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze warianty soczewek i ich charakterystykę.
Soczewki korekcyjne twarde i miękkie
Pierwsza grupa soczewek, która przedstawiamy, składa się z miękkich i twardych rozwiązań. Coraz większą popularnością cieszy się ta druga opcja, jednak w przypadku użytkowników, którzy są już obyci w świecie soczewek. Ich mankamentem jest wysoka sztywność, przez co nie zaleca się używanie ich przez osoby zaczynające przygodę z tym produktem.
Przepisywane są zazwyczaj wtedy, gdy nie ma możliwości skorygowania wad wzorku za pomocą soczewek miękkich. Stosują je pacjenci ze znacznymi wadami wzroku, dużym astygmatyzmem i podczas korekcji stożka rogówki.
Soczewki miękkie są jednak najpopularniejszym produktem tego typu. Serca użytkowników, zdobyły przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania i wysoką przepuszczalność tlenu. Ich dużym atutem jest bardzo duża dostępność oraz niska cena.
Soczewki korekcyjne miękkie dzielmy na 2 rodzaje. Wyróżniamy hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Te pierwsze są bardziej miękkie lecz mniej przepuszczają tlen. Drugi wariant natomiast lepiej przepuszcza powietrze, charakteryzuje się większą sztywnością i są najczęściej wybieranym produktem, ze względu na ich bezpieczeństwo użycia.
Soczewki kontaktowe – jednorazowe, miesięczne czy roczne?
Pora na rodzaje soczewek, ze względu na ich dopuszczalny okres noszenia. Wyróżniamy m.in. soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne lub roczne.
Jednorazowe soczewki przeznaczone są, jak sama nazwa wskazuje, to pojedynczego użytku. Zaletą jest to, że nie musimy o nie dbać, tylko wyrzucić do kosza.
Spośród soczewek kontaktowych wielorazowych wyróżniamy np. soczewki miesięczne, które cieszą się największą popularnością. Dostępne są również kwartalne oraz roczne, które nadają się najczęściej do użytku dziennego. Tego typu soczewki wymagają specjalnej pielęgnacji, dzięki którym zachowują swoje działanie i higieniczność.
Soczewki korekcyjne można podzielić również ze względu na tryb noszenia. Wyróżniamy soczewki dzienne, których zalecany czas noszenia wynosi zazwyczaj 8-14 godzin w ciągu dnia, oraz soczewki elastyczne, w których możemy co jakiś czas spać.
Soczewki kontaktowe korekcyjne, lecznicze
Ostatnia grupa, którą przedstawimy dzieli się ze względu na zastosowanie. Soczewki korekcyjne przodują w tym zestawieniu. Ich przeinaczenie do wyrównanie wad nabytych i wrodzonych. Spośród nich wyróżniamy soczewki sferyczne, które pomagają zniwelować krótko- i dalekowzroczność oraz toryczne, które korygują astygmatyzm. Dla osób starszych rozwiązaniem są soczewki multifocalne, które korygują tzw. starczowzroczność.
Soczewki kontaktowe lecznicze, zwane również terapeutycznymi stosowane są najczęściej po różnych zabiegach, aby zapobiec infekcjom i rozwoju wady wzroku.
Soczewki kontaktowe kolorowe
Ciekawym rozwiązaniem są również soczewki kontaktowe kolorowe. Pozwalają one podkreślić nasz naturalny kolor oczu, lub zmienić go zupełnie, nie do poznania. Istnieją wersje transparentne i w różnych kolorach, nawet tych bardzo nasyconych i nietypowych.
Niegdyś ten rodzaj soczewek dostępny był tylko dla osób, nie posiadających wad wzroku, jako tak zwane zerówki. Rozwój technologiczny jednak pozwolił na to, aby była możliwość sprzedaży soczewek kontaktowych kolorowych w wersji dla osób, które posiadają wadę wzroku. Znajdziemy je w sklepach stacjonarnych i internetowych. Osoby z bardzo dużymi wadami wzroku jednak mogą mieć pewien problem z dobraniem odpowiedniego produktu.