Oczyszczacz powietrza – must have w każdym domu. Jak wybrać?

0
842
oczyszczacz, powietrze, nawilżacz, jonizator
fot. pixabay.com

Niestety Polska nie może pochwalić się najbardziej czystym powietrzem w Europie. Bardzo często jakość powietrza jest niedostateczna. Warto więc zadbać, aby przynajmniej nasze własne mieszkania były azylem czystego tlenu. Aby tak się stało, należ zainwestować w specjalne urządzenie do tego stworzone, czyli oczyszczacz powietrza. Wybór tego produktu, z uwagi na bardzo szeroki asortyment sklepów, jest dość trudny. Na szczęście, w dzisiejszym artykule podpowiemy czym kierować się podczas zakupu. Jak wybrać? oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

oczyszczacz, powietrze, nawilżacz, jonizator
fot. pixabay.com

Jest kilka najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem odpowiedniego dla nas urządzenia. Pierwsza jest kwestia wybrania sprzętu, który dopasowany jest do naszych potrzeb. Na rynku istnieją dedykowane oczyszczacze powietrza dla alergików, przeciw smogowi, z wbudowanym nawilżaczem powietrza, czy te z funkcją jonizacji powietrza.

Gdy wybierzemy odpowiedni model dla siebie, czas pochylić się nad innymi parametrami.

Wydajność oczyszczacza powietrza

Jest to główny parametr, który może okazać się najważniejszym. Pokazuje nam ile powietrza urządzenie przefiltruje w ciągu jednej godziny. Jeżeli znamy metraż pomieszczenia, w którym znajdzie się sprzęt, to będziemy mogli z łatwością oszacować, czy oczyszczacz da sobie rade. Zazwyczaj również producenci podają informację o maksymalnej powierzchni, która jest w stanie oczyścić.

Pamiętajmy o tym, że dobieramy oczyszczacz do poszczególnych pomieszczeń, nie do całego mieszkania.

Metoda filtracji i wskaźnik zużycia filtrów

Musimy sprawdzić, w jaki sposób dany oczyszcza wnętrza i czy typ technologii filtracji, poradzi sobie z zanieczyszczeniami, których chcemy się pozbyć z domu.
Pomocnym zagadnieniem jest również wskaźnik zużycia filtrów, który informuje nas o konieczności wymiany filtrów i o aktualnym stopniu ich zużycia.

Poziom hałasu oczyszczacza powietrza

Nie ma chyba nic bardziej irytującego niż brzęczące nad uchem urządzenie. Warto więc zwrócić uwagę na poziom generowanego hałasu przez urządzenie. Dobrej jakości urządzenia posiadają tryb nocny, dzięki któremu po określonej godzinie, oczyszczacz działa bardzo dyskretnie. Poleca się urządzenia, które cechują się głośnością poniżej 35 dB.

Czujniki, kontrolki

Pozwalają na automatyczną pracę urządzenia. Najlepiej, jeżeli oczyszczacz powietrza wyposażony jest w laserowy czujnik pyłów PM 2.5, który zapewnia wysoką dokładność pomiarów stężenia groźnych dla nas pyłów. Dobry oczyszczacz posiada również czujniki lotnych związków organicznych (LZO/VCO/TVOC) oraz czujniki dwutlenku węgla (CO2).

Dostępność części zamiennych

Warto również sprawdzić producenta produktu, oraz dostępność części zamiennych, która może być różna w zależności od modelu. Najlepiej wybierać znane marki, które mają na swoim koncie dużo części zamiennych oraz filtrów wymiennych do urządzenia. Unikać należy nieznanych, chińskich firm, gdzie znalezienie części zamiennych graniczy z cudem lub jest w ogóle niemożliwe.

Czy oczyszczacz powietrza posiada funkcje dodatkowe?

oczyszczacz, powietrze, nawilżacz, jonizator
fot. pixabay.com

Rozstrzygając wybór między kilkoma bardzo podobnymi do siebie względem parametrów urządzeń, decydującym czynnikiem mogą być funkcje dodatkowe. A tych nie brakuje. To między praca na podstawie automatycznych odczytów z czujników, wskaźnik jakości powietrza na chwile obecną, timer, rodzicielska blokada, regulację jasności wyświetlacza, tryb nocny, nawilżanie lub jonizacja powietrza.

Aplikacja na telefon

Większość nowoczesnych urządzeń posiada dedykowaną aplikację na smartfona, która umożliwia zarządzanie urządzeniem z pozycji telefonu. Jest to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza w XXI wieku, gdzie takie sterowanie urządzeniami staje się standardem.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?

W ostatecznym rozrachunku decydującym czynnikiem może być też cena. Należy bardzo uważnie podchodzić do podejrzanie tanich urządzeń, które mogą wykazywać się bardzo słabą skutecznością, lub jak wcześniej już wspomnieliśmy – nie ma do nich zamiennych części bądź filtrów. Jest to produkt, na którym nie warto raczej oszczędzać, wszak chodzi tu w końcu o nasze zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here