Mikrofalówka – co można w niej zrobić? To może Cię zaskoczyć

0
1147
mikrofala, mikrofalówka, kuchenka mikrofalowa, zastosowanie
fot. pixabay.com

Mikrofalówka, ze względu na swoją wszechstronność i uniwersalność cieszy się niezmiennie wielką popularnością. Jest ona praktycznie w każdym domu. To małe i niepozorne urządzenie, może pomóc nam w bardzo szybkim przygotowaniu, lub odgrzaniu posiłków. Jak się okazuje, możliwości mikrofalówki są znacznie większe. Co jeszcze potrafi?

Naukowcy twierdzą zgodnie – mikrofale, które są podstawą działania urządzenia, nie są szkodliwe zdrowiu człowieka. Metalowa obudowa skutecznie uniemożliwia dostanie się ich do produktów, które poddajemy obróbce. Mikrofalówka znacznie skraca czas rozmrażania oraz podgrzewania. Może służyć nawet do tworzenia całych zestawów obiadowych. Poniżej przedstawimy najciekawsze zastosowania mikrofalówki.

Jak działa mikrofalówka?

mikrofala, mikrofalówka, kuchenka mikrofalowa, zastosowanie
fot. pixabay.com

Zanim przejdziemy do ciekawych zastosowań, powiedzmy co nieco o tym, jak w ogóle działa to urządzenie. Zasad działania tego sprzętu, polega na wywołaniu drgania cząsteczek wody w produktach umieszczonych wewnątrz. Powoduje to wzrost energii, która rozpraszając się powoduje zwiększenie temperatury produktu.

Cząsteczki wody drgają przez działanie mikrofali, co jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego.

Jeżeli znamy już mechanizm działania kuchenki mikrofalowej, czas na jej niecodzienne zastosowania. Zapraszamy.

Czyszczenie gąbki za pomocą mikrofalówki

Gąbki niewątpliwie skupiają w sobie mnóstwo zarazków. Nie ma sensu wyrzucania gąbki zaledwie po kilku użyciach. Można jednak przedłużyć jej optymalne działanie za pomocą mikrofalówki. Wkładamy mokry element do środka i włączamy kuchenkę na 2 minuty i największą moc. Taki zabieg, pomoże zlikwidować do 99 % szkodliwych bakterii osadzonych na produkcie.

Krojenie cebuli bez łez

Jeżeli szukasz skutecznego patentu na krojenie cebuli bez łez, skorzystaj z kuchenki mikrofalowej. Włóż do niej warzywo na pół minuty i ciesz się z jego krojenia bez płaczu po wyjęciu.

Uratowanie wysuszonego pieczywa

Źle przechowywane pieczywo potrafi wyschnąć zaledwie po kilku godzinach. Niezależnie czy są to wypieki z ziarnami czy słodki bułki, za pomocą mikrofali, można je uratować. W tym celu wkładamy produkty do kuchenki mikrofalowej na ok. 30 sekund. Po tym czasie powinny odzyskać miękkość i rozpieszczać podniebienie.

Przekąska w mikrofalówce? To możliwe

Ciężko uwierzyć, lecz w tym niepozornym urządzeniu, możemy spokojnie przyrządzić smaczne przekąski. Mogą to być smacznego i chrupiące chipsy. To zdrowa alternatywa smażonych potraw.

Jak je zrobić? Wystarczy, że jesteśmy w posiadaniu mikrofalówki i kilku składników. To pól kg ziemniaków lub batatów, 2 łyżki oliwy lub oleju oraz pół łyżeczki soli.

Na samym początku kroimy ziemniaki na cienkie plastry, wrzucamy do miski, zalewamy oliwą i dodajemy sól. Możemy również wysmarować oliwą żaroodporny talerz.

Pieczemy ziemniaki w kuchence przez ok. 3 minuty, na wysokiej mocy, aż zobaczymy że ziemniaki zaczynają brązowieć. Wtedy obracamy je i kontynuujemy smażenie. Całość powinna zająć ok. 4 minuty, jednak zależy to od samej mikrofalówki i jej mocy.

Gotowanie warzyw w mikrofalówce

mikrofala, mikrofalówka, kuchenka mikrofalowa, zastosowanie
fot. pixabay.com

Nie musisz już korzystać z gotowania na parze lub smażyć warzyw na patelni, bądź gotować w garczku. Możliwe jest to w.. kuchence mikrofalowej. Warzywa składają się głównie z wody, dzięki czemu są idealnym produktem do mikrofalówki. Jak już wcześniej zauważyliśmy, zasada działania polega na podgrzaniu cząstek wody, których warzywa ma mnóstwo. Takie przyrządzenie warzyw pozwoli na zatrzymanie większej ilości składników odżywczych.

Bekon w mikrofalówce – czy to możliwe?

Oczywiście, że tak. Pokryj talerz żaroodporny ręcznikiem papierowym, na wierzchu układając jedną warstwę boczku. Przykryj kolejny kawałki ręcznika i grzej przez ok. 2 minuty, aż do momentu uzyskania chrupiącego bekonu.

Rozpuszczanie masła i czekolady w mikrofalówce

Kuchenka mikrofalowa to również świetny sposób na rozpuszczenie masła. Wystarczy, że na kilka chwil wstawimy zamrożony produkt i gotowe. Należy oczywiście wyciągnąć je z papierka. Tak samo możemy potraktować czekoladę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here