Kryptowaluty jak zacząć? Czy warto?

0
917
kryptowaluty, bitcoin
fot. pixabay.com

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty to alternatywa płatności zwykłymi pieniędzmi. To internetowa technologia, której używanie jako środka płatniczego to jedno z wielu zastosowań. System ten nie jest przez nikogo kontrolowany, jest w pełni rozproszony.

Pierwszą kryptowalutą, która powstałą jest Bitcoin. Oparta jest na technologii blockchain, która stanowi otwartą sieć, do której dostęp może mieć każdy. Służą do tego specjalne strony internetowe oraz aplikacje, czy nawet punkty handlowe.

Dzięki zapisowi, żadna waluta nie zostanie ukradziona, zmieniona czy wydana podwójnie. Warto pokreślić, że w przypadku bitcoin, liczba jest ograniczona i nigdy nie będzie ich więcej niż ustalono to na początku.

Gdzie kupić kryptowaluty?

kryptowaluty, bitcoin
fot. pixabay.com

Jak się okazuje, kryptowaluty można nie tylko kupić, lecz też wykopać. Jest to jednak bardzo obszerny temat, a całe przedsięwzięcie wymaga komputera o bardzo wysokiej mocy obliczeniowej.

W celu zakupu poszczególnych kryptowalut, można skorzystać z giełd lub kantorów. Ta druga opcja jest o wiele droższa, z tego powodu polecamy tą pierwszą. Popularne giełdy to:

Bittrex.com – międzynarodowa giełda o dostępności mnóstwa kryptowalut. Jest to miejsce dla osób, które chcą poważnie zagłębić się w temat. Jednak jest pewien haczyk, możemy zapłacić tu za kupno jedynie dolarami.

BitMarket – zaopatrzyć można się tam w BTC, LTC, BCC, BCG, czyli w popularne kryptowaluty i można płacić w polskiej walucie.

Bitbay.net – Polska giełda, gdzie możemy dokonać zakupu 30 różnych kryptowalut.

Aby korzystać z możliwości handlowania i zarabiania na kryptowalutach, można je spokojnie trzymać na giełdzie. Jeżeli jednak myślimy o zysku długoterminowym, najlepiej zaopatrzyć się w portfel. Może być to wersja stacjonarna, gdzie trzymamy kryptowaluty na swoim komputerze, lub mobilna oraz sprzętowa (np. na USB).

Do czego służą kryptowaluty, gdzie można nimi płacić?

Taki rodzaj płatności może służyć do wymiany wartości. To bardzo dobry środek płatniczy, jeżeli chcemy zostać anonimowi. Cyfrowa waluta jaką jest kryptowaluta, są notowane na giełdach, gdyż stanowią środek spekulacji.

Wirtualne monety są również świetnym rozwiązaniem jako szybka i tania płatność międzynarodowa. Podczas gdy przelew tradycyjny może pojawić się na koncie odbiorcy dopiero po kilku dniach, a w weekendy nie ma w ogóle takiej możliwości, kryptowaluty mogą przybyć na konto odbiorcy już w ciągu kilku minut po stworzeniu zlecenia.

Kryptowaluty – jak zacząć?

Inwestowanie w kryptowaluty możemy zacząć na kilka sposobów. Bardzo popularnym i stosowanym przez wielu początkowych inwestorów sposobem, jest tzw. tradowanie. Oznacza to nic innego jak kupowanie gdy cena jest niższa i sprzedaż w momencie, gdy cena wzrasta. Drugi sposób to hołdowanie, czyli inwestycja długoterminowa w portfelach, o których wcześniej już wspomnieliśmy. Trzeci sposób to wydobywanie wirtualnych pieniędzy, za pomocą tzw. koparek do kryptowalut.

Należy pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z dużym ryzkiem poniesienia strat. Powinniśmy więc inwestować taką sumę, którą jesteśmy w stanie poświęcić w razie niepowodzenia.

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę, warto zacząć od bardzo małych kwot, aby zapoznać się z działaniem rynku. Internetowe waluty dzielą się do ośmiu miejsc po przecinku, można więc kupić część danego pieniądza wirtualnego.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej kryptowaluty do inwestowania?
kryptowaluty, bitcoin
fot. pixabay.com

Aby skutecznie zarabiać na kryptowalutach nie wystarczy kupić byle jakiej monety i czekać na rozwój wydarzeń. Przed pierwszym zakupem radzimy bardzo dobrze zapoznać się z jej historią, która jest ogólnodostępna. Wartościowymi monetami są zazwyczaj te, które wprowadzają jakieś innowacyjne rozwiązania, bądź z jakiegoś innego powodu są cenne. Zwróćmy więc uwagę po pierwsze na użyteczność wirtualnej waluty.

Drugą kwestią jest zapoznanie się z członkami tworzącymi dany projekt. Jeżeli zarządzają nim osoby o dużym doświadczeniu, bardziej prawdopodobne jest, że kurs danej waluty wzrośnie.

Kolejną sprawą jest zrobienie listy wad i zalet danego projektu, oraz zbadanie spadków i wzrostów jego wartości na przestrzeni miesięcy i lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here