Jak dbać o baterię w laptopie?

0
774
bateria laptop zasilanie
fot. pixabay.com

Nowoczesne, mobilne komputery, przyzwyczaiły nas do tego, że są z nami wszędzie. Możemy zabrać je w każde miejsce, a ich konstrukcja pozwala na pracę lub korzystanie z rozrywki, niezależnie od położenia, w którym się znajdziemy. Aby to było możliwe potrzebna jest oczywiście bateria. Jest ona głównym źródłem zasilania, podczas gdy wokół nas nie ma żadnego gniazdka. Współczesne akumulatory wykazują bardzo dużą pojemność. Oznacza to, że czas pracy laptopa na jednym ładowaniu jest dość długi. Dużo zależy od producenta i modelu laptopa. Jedne oferują możliwość 2-3 godzin pracy, inne nawet 8. Odpowiednio traktowana bateria, będzie naszym sojusznikiem przez dłuższy okres. Należy jednak o nią właściwie dbać. Poniższy artykuł to właśnie odpowiedź na pytanie – jak dbać o baterie w laptopie?

Przedstawimy kilka żelaznych zasad, których należy przestrzegać, by cieszyć się z baterii przez długi czas użytkowania i żeby nie zachodziła konieczność jej częstej wymiany.

Nie rozładowuj baterii w laptopie do zera

Starsze urządzenia, jak dobrze pamiętamy, przed pierwszym użyciem wymagały tzw. formatowania akumulatora. Należało rozładować go do zera, a później naładować do 100%.
Współczesne baterie już nie wymagają takiego zabiegu, a doprowadzanie ich do stanu bliskiego rozładowania, jest nawet niekorzystne.

bateria laptop zasilanie
fot. pixabay.com

Nie został co prawda określony poziom, od którego należy podłączyć urządzenie do ładowania, lecz z całą pewnością ustalono, że rozładowywanie akumulatora do końca, skraca jego żywotność. Mowa tu o popularnym typie baterii – litowo-jonowej. Współczesne baterie są bardzo wrażliwe na całkowite rozładowanie, co często powoduje zmniejszenie ich pojemności, a nawet uszkodzenie.

Tryb uśpienia – nie za długo

Wielu z nas, zwykło korzystać ze stanu uśpienia w laptopie, gdy go nie używamy. Jest to bardzo przydatna funkcja. Jednak, jeżeli jej nadużywamy i pozostawiamy sprzęt w trybie uśpienia np. na całą noc, to musimy liczyć się z faktem, że w taki sposób również działamy na szkodę baterii.

Taki tryb owszem, pomaga oszczędzić energię, lecz jest ona dalej zużywana – w mniejszym zakresie. Jeżeli więc wiemy, że przez kilka następnych godzin, nie będziemy korzystali z laptopa, lepiej jest go po prostu wyłączyć.

Zmniejszenie zużycia energii w laptopie

Kolejny skuteczny sposób, aby utrzymać kondycję baterii, na jak najwyższym poziomie, to optymalizacja zużycia energii. Im mniej urządzenie będzie jej zużywało, tym wolniej bateria będzie się starzeć. Jak zmniejszyć zużycie energii w laptopie?

– usunięcie zbędnych programów, działających w tle,

– wyłączenie podświetlania klawiszy,

– włączenie trybu optymalizacji, lub oszczędzania energii (posiada je praktycznie każdy model),

– wyłączenie modułu Bluetooth,

– zmniejszenie jasności ekranu.

Bateria też musi odpocząć

Należy pamiętać, że właściwe traktowanie naszego źródła bezprzewodowego zasilania, to gwarancja jego długiego działania. Nieużywaną baterię, po długim czasie jej używania w dany dzień, można wyjąć z obudowy i położyć w suchym i chłodnym miejscu. Warto upewnić się, że poziom jej naładowania przed wyjęciem jest w granicach ok. 50 %, gdyż nawet nie podpięty akumulator traci energię (lecz bardzo wolno). Należy również pamiętać o prawidłowym wyjmowaniu akumulatora z urządzenia i wykonywanie tej czynności przy wyłączonym laptopie.

Nie dopuszczaj do przegrzania
bateria laptop zasilanie
fot. pixabay.com

Zbyt wysoka temperatura we wnętrzu naszego laptopa, to czynnik który bardzo osłabia kondycję baterii. Jeżeli nasz laptop zaczyna chodzić głośniej i podczas nawet niewielkiej aktywności robi się znacznie gorący, to powinniśmy jak najszybciej wyczyścić otwory wentylacyjne. Dobrym pomysłem jest również udanie się w tym celu do serwisu, bądź zakup poniższych akcesoriów:

Wentylator chłodzący – przenośny wentylator, zasilany przez USB to świetny sposób, aby schłodzić nasze urządzenie, a przy tym i nas. Nie zajmuje zbyt dużo miejsca, jest kompaktowy.

Podstawka chłodząca – jak sama nazwa wskazuje, nie tylko pomaga schłodzić wnętrze laptopa, lecz też spełnia funkcję podstawki (najczęściej regulowanej), dzięki czemu możemy ustalić idealną dla nas pozycję laptopa na biurku. Chroni komputer przed przegrzaniem, co ma istotny wpływ na działanie baterii.

Zewnętrzna bateria do laptopa z USB – jest to gadżet, który podłączamy, gdy bateria główna jest rozładowana, a nie mamy do dyspozycji innego źródła zasilania. Taka bateria, pasuje do większości modeli współczesnych laptopów. Port USB, umożliwia również podłączenie innych mobilnych urządzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here