Nowoczesny elektryczny odkurzacz – jaki wybrać?

0
849
odkurzacz sprzątanie dom
fot. pixabay.com

Porządek oraz czystość w mieszkaniu sprawia, że czujemy się w nim o wiele bardziej komfortowo i przyjemnie. Nie jest to tylko kwestia estetyki, lecz również zdrowia i dobrego samopoczucia. Wszechobecny kurz i roztocza mogą sprzyjać nasilaniu się różnych alergii, a nawet wywołać przewlekłe choroby jak astma.

Aby proces sprzątania przebiegał efektywnie i szybko, na rynku mamy dostęp do wielu urządzeń, które w nam w tym pomagają. Jednym z nich są odkurzacze bezprzewodowe, które w kilka chwil pomagają nam w walce z każdym brudem. Jak wybrać odkurzacz bezprzewodowy?

Jaki odkurzacz kupić?

Współczesny rynek oferuje całą gamę gadżetów elektronicznych, które pomagają nam w walce z brudem. Nie powinniśmy zaczynać od przeglądania ofert poszczególnych sklepów. Wręcz przeciwnie. Na samym początku, musimy określić czego tak naprawdę oczekujemy i z jakiego rodzaju zanieczyszczeniami mamy najczęściej do czynienia. Inny odkurzacz wybierzemy do niewymagającego mieszkania, inny do zbierania sierści zwierząt, a jeszcze inny gdy chcemy okazjonalnie posprzątać nim samochód. Wiele również zależy od potencjalnej powierzchni do czyszczenia.

Jakie są rodzaje odkurzaczy?

odkurzacz sprzątanie dom
fot. pixabay.com

Jak można zorientować się po wejściu na stronę sklepów, do wyboru mamy kilka rodzajów sprzętu tego typu. Poniżej wyjaśnimy co to za modele, oraz do czego najczęściej służą.

Odkurzacze klasyczne workowe – to znane w każdym domu urządzenia, które należą do najbardziej budżetowych rozwiązań. Dzielnie radzą sobie z zabrudzeniami i kurzem, gromadząc je w specjalnym worku. Mamy do dyspozycji odkurzacze z workami jednorazowymi i wielorazowymi.

Odkurzacze klasyczne bezworkowe – to urządzenia, które zamiast worka, posiadają specjalny pojemnik, który opróżniamy, gdy jest już pełny.

Odkurzacze bezprzewodowe – są dzieckiem współczesnej technologii. Nie musimy martwić się o wijące kable i zasięg odkurzacza. Nie istnieje konieczność ciągłego przekładania złącza z gniazdka do gniazdka. Umożliwiają czyszczenia nawet trudno dostępnych powierzchni, za sprawą wymiennych dysz. Mogą to być również ręczne odkurzacze, którymi odkurzymy np. samochód.

Odkurzacze piorące – wielofunkcyjne urządzenia, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Dokładnie wyczyścimy nimi fotele w samochodzie, tapicerkę łóżka, czy dywany.

Roboty sprzątające – to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia bezdotykowe sprzątanie. Maszyna sama czyści powierzchnie domu, nawet gdy jesteśmy na spacerze, lub robimy zupełnie coś innego.

Jaki odkurzacz elektryczny kupić?

odkurzacz sprzątanie dom
fot. pixabay.com

Niezależnie od tego, na jaki model odkurzacza się zdecydujemy, powinniśmy się kierować określonymi parametrami. Poniżej wymienimy te, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Moc ssania odkurzacza

Jest to siła ciągu powietrza, z jaką odkurzacz zasysa brud. Stanowi jeden z ważniejszych czynników, podczas wyboru urządzenia sprzątającego. Jeżeli kupimy odkurzacz o niskiej mocy, możemy być rozczarowani. Okazać się może, że jest w stanie poradzić sobie tylko i wyłączenie z powierzchownym kurzem. Nie będzie w stanie zebrać sierści zwierząt czy drobnych zanieczyszczeń, które utknęły w dywanie. Przedział mocy, w którym możemy zakupić sprzęt, to ok 250 W do 800 W. Jeżeli nie mamy w domu dywanów, a powierzchnie które czyścimy są płaskie, to możemy kierować się ku niższym wartością. Istnieją również odkurzacze z regulacją mocy ssania.

Poziom hałasu odkurzacza

Następnym czynnikiem, który może okazać się szczególnie ważny jest kultura pracy odkurzacza. Generowany hałas, ze starych typów odkurzaczy jest bardzo nieprzyjemny i czasami wręcz nie do zniesienia. Na szczęście nowsze modele pracują już zdecydowanie bardziej cicho, nawet przy większej wydajności. Najcichsze generują hałas na poziomie 56 decybeli, co stanowi świetny wynik.

Bezprzewodowe odkurzacze czy przewodowe?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup odkurzacza zasilanego kablem, wybierzmy taki, który oferuje długie złącze. Umożliwi nam to komfortową pracę, bez konieczności, ciągłego przełączania między gniazdkami. Alternatywą na miarę XXI wieku, jest odkurzacz bezprzewodowy, który zasilany jest akumulatorem. Wybierając taki wariant, zwróćmy uwagę na maksymalną pracę na jednym ładowaniu.

Waga odkurzacza
Nie bez znaczenia jest również waga tego urządzenia. Może być to przeszkodzą w swobodnym przesuwaniu sprzętu, w trakcie sprzątania. Jest to szczególnie istotne w przypadku opcji bezprzewodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here