Fotowoltaika – czy faktycznie da się dzięki niej zaoszczędzić?

0
662
panele fotowoltaiczne, energia słoneczna, ekologia
fot. pixabay.com

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które wykorzystywane jest jako sposób zasilania domu w energię elektryczną. Taki wariant może być bardzo dobrą opcją, gdyż słońce stwarza nam wiele możliwości i może przynieść wiele korzyści. Jeżeli jesteśmy miłośnikami dbania o środowisko, jest to również strzał w dziesiątkę. To również znacznie mniejsze rachunki, za energię elektryczną. Te wszystkie czynniki, sprawiają że instalacja fotowoltaiczna nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością. Zanim jednak podejmiemy decyzję o jej montażu, powinniśmy oszacować potencjalną opłacalność takiej inwestycji.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Słońce, które pada na panele fotowoltaiczne, powoduje powstanie prądu stałego. Żeby zaistniała możliwość korzystania z niej, potrzebny jest inwerter solarny. Dzięki niemu prąd stały przekształcany jest w zmienny, czyli ten, który znajdziemy w gniazdkach elektrycznych w każdy domu. Nadwyżka elektryczna, którą wygenerują panele, przekazywana jest do energetycznej sieci, a właściciel może ją wykorzystać w ciągu 1 roku rozliczeniowego.

Standardowo, moc pakietów wynosi od 2,08 kWp do 5,2 kWp. Szeroki wachlarz ofert producentów, umożliwia dobranie urządzeń, idealnie pod dostępną powierzchnie, specyfikę budynku czy jego umiejscowienie. Zazwyczaj dostajemy bardzo długi okres gwarancji, zapewniający prawidłowe działanie wszystkich urządzeń, składających się na pakiet. Są to panele fotowoltaiczne, konektory, kable, system mocowania czy inwerter.

panele fotowoltaiczne, energia słoneczna, ekologia
fot. pixabay.com

Nie ma potrzebny zamartwiania się o zmienne warunki atmosferyczne. Panele są wytrzymałe na wszelkie czynniki zewnętrzne. Istnieje również możliwość indywidualnej konfiguracji dowolnego systemu, również tego naziemnego.

Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, musimy oszacować, czy taka inwestycja, przyniesie nam jakieś oszczędności. Otóż zależy to głównie od energii słonecznej. Nasze położenie geograficzne, pod tym kątem pozostawia wiele do życzenia. Promienie słoneczne, które docierają do ziemi, rzadko przekraczają moc 1000 W/m2, co gwarantuje wysoką wydajność paneli fotowoltaicznych.

Dużą role będą odgrywały również czynniki takie jak poziom zacienienia miejsca ułożenia paneli, ich usytuowania, co będzie miało wpływ na kąt padania promieni słonecznych oraz temperatura otoczenia.

Przykładowa analiza opłacalności montażu paneli fotowoltaicznych

W sieci lub wśród znajomych, można znaleźć różne opinie co do opłacalności takiej inwestycji. Jedni mówią, że zwróci się po 15 latach, inni że po 4. Jednak jest to sprawą mocno indywidualną kiedy i czy w ogóle taka inwestycja się zwróci. Zależy to od kilku czynników Jednym z nich są rzeczywiste ceny materiałów oraz koszty montażu, które są zmienne. To ile środków wydamy na instalacje systemu jest osobliwą sprawą i decyduje o tym szereg czynników. Na szczęście firmy często oferują darmową wycenę takiego przedsięwzięcia, więc śmiało możemy z niej skorzystać.

panele fotowoltaiczne, energia słoneczna, ekologia
fot. pixabay.com

Ukrytym kosztem mogą być inwertery. O ile panele fotowoltaiczne objęte są gwarancją i działają ok. 20 lat, to inwerter cechuje się znacznie krótszym okresem eksploatacji. Jeżeli jednak nie pracuje on na dłużej mocy, nie kurzy się, nie przegrzewa i jest prawidłowo zainstalowany, to jego okres działania może znacznie się wydłużyć.

Do potencjalnych czynników, które mogą nam pomóc zaoszczędzić lub stracić środki, należą również przyszłe wzrosty cen prądu. Eksperci twierdzą, że energia elektryczna, do 2030 roku, może wzrosnąć aż o 30%, a nawet 50%.

Przed zakupem paneli fotowoltaicznych, należy również wziąć pod uwagę różne dofinansowania, które można otrzymać na zakup takiego systemu. Czasami są to niemałe kwoty, które mogą przesądzić o sensowności inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here