Perspektywa remontu zazwyczaj wiążę się z dużymi emocjami. Takie przedsięwzięcie to spore wyzwanie zarówno dla nas samych, jak i zasobów naszego portfela. Raz na jakiś czas jednak, remont domu jest koniecznością. Zanim jednak przystąpimy do działania, warto określić niezbędny zakres prac. Rozsądne rozplanowanie pozwoli zminimalizować ryzyko niemiłych niespodzianek. Dzięki temu remont okaże się dość prostym i spokojnym zabiegiem. W poniższym artykule przedstawimy co zrobić krok po kroku aby bez nerwów i szybko przeprowadzić remont w swoim domu.
Od czego zacząć remont mieszkania?
Rozpoczynając prace, mające na celu odświeżenie pomieszczeń, lub ich całkowite odmienienie, powinniśmy na samym początku zrobić rozeznanie terenu. Zweryfikujmy gdzie przebiegają obecnie instalacje i gdzie mają się znaleźć. Poznajmy dogłębnie kondycję ścian i tynku. Jeżeli mieszkanie długo pozostawało w stanie nienaruszonym, bez żadnej ingerencji mieszkańców, to prawie na pewno zajdzie konieczność skucia wszystkich tynków oraz położenia nowych po uprzednim przerobieniu instalacji. Szczególnie starsze budownictwo, charakteryzowało się rozwiązaniami typu zaprawa kładziona na trzciny, której używało się zamiast siatki tynkarskiej. O ile w ścianach, nie stanowi to większego problemu, jeżeli jest w stanie idealnym, o tyle takie rozwiązanie na suficie to potencjalne zagrożenie zdrowia lub życia. W przypadku nowszych lokalizacji, nie występuje raczej taki problem.
Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to musimy pamiętać po pierwsze, aby sprawdzić jakość ocieplenia i izolację przeciwwodną. W przypadku zauważenia jakiegokolwiek grzyba na ścianie, będziemy wiedzieli, że pierwszym co musimy zrobić to zająć się problemem termoizolacji.
Jest to bardzo ważna sprawa, bo gdy o tym zapomnimy, może okazać się, że po udanym remoncie wnętrza, będziemy musieli wszystko rozwalać na rzecz położenia dodatkowej warstwy np. wełny skalnej.
Prace remontowe zaczynamy od demontażu wszelkich mebli i urządzeń i jeżeli zachodzi taka potrzeba burzymy ściany. Wycinamy miejsca na instalacje, by potem je ułożyć i zatynkować.
Remont mieszkania – najpierw hydraulika czy elektryka?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie prace przebiegały w tym samym czasie. Hydraulika jednak zawsze ma pierwszeństwo. Kanalizacja powinna mieć zachowany spadek, dlatego rury muszą być położone jeszcze przed przewodami.
Planując remont, warto również poruszyć kwestie odpowiedniego rozprowadzenia elektryki w domu. Rozmieszczając prawidłowo gniazdka, unikniemy potem wielu nieprzyjemnych chwil, gdzie będziemy musieli korzystać z przedłużaczy. Pamiętajmy o oświetleniu bezpośrednio nad stołem jadalnym. Zwróćmy uwagę na odpowiednie rozmieszczenie włączników. Zweryfikujmy również ile będziemy potrzebowali gniazdek. Odnośnie grzejników, dobrym pomysłem jest wymiana całej instalacji. Dzięki temu będzie służyła nam następne kilkadziesiąt lat.
Końcowy etap remontu domu
Sam koniec działań, mających na celu odświeżenie mieszkania składa się z położenia tynków, gładzi, kafelków. Malujemy ściany, instalujemy umywalki, wanny czy przyusznic oraz aneks kuchenny. Wprowadzamy meble.
To jednak zapewne nie koniec, ponieważ niemal zawsze w końcowych etapach mamy do czynienia z drobnymi usterkami. Często zdarza się, że przy montażu mebli dochodzi do obcierek czy uszkodzeń ścian. Należy więc nie przejmować się tym, tylko wziąć na barki i potraktować jako ostateczny etap remontu.
Ile kosztuje remont mieszkania?
Remont domu jak wspomnieliśmy na samym początku to spore obciążenie finansowe. Nie warto jednak szukać tutaj dużych oszczędności, szczególnie na materiałach i fachowcach. Nie należy również odkładać innych potrzebnych prac, które wyjdą w trakcie.
Całkowity koszt remontu zależy od wielu czynników. Mamy na myśli tutaj zakres robót oraz jakość użytych materiałów. Można jednak założyć, że generalny remont mieszkania, przy użyciu wysokiej jakości materiałów to koszt rzędu 1500 złotych za metr kwadratowy. Na tą wycenę składa się zarówno robocizna jak i materiały.