Zakup pierwszego domu – poznaj cenne rady i wskazówki

0
784
dom, mieszkanie, kupno, wskazówki
fot. pixabay.com

Posiadanie własnych czterech kątów to niewątpliwie marzenie każdego. Jest to główny cel większości osób, którzy chodzą do pracy i w ten sposób zbierają fundusze na zakup lub wzięcie kredytu. Gdy uzbieramy już potrzebną kwotę, rozglądamy się za pożądanym lokum. Do poszukiwań warto podejść z zimną krwią i uważać na wszystkie niuanse przed ostateczną decyzją.

Poza wieloma formalnościami, musimy zwrócić uwagę na wszystkie czynniki, mające wpływ na komfort i estetykę danego miejsca. Z pozoru małe usterki, mogą skutkować wielkimi problemami w późniejszym czasie. W poniższym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Własny dom czy mieszkanie?

dom, mieszkanie, kupno, wskazówki
fot. pixabay.com

Zwolenników zarówno pierwszego, jak i drugiego rozwiązania jest mnóstwo. Wybór nieruchomości to zawsze duże wyzwanie. W tym celu najlepiej stworzyć listę wad i zalet. Wybranie miejsca, które będzie charakteryzowało się większa ilością plusów, wydaje się być rozsądne. Nie zawsze jednak tak jest.

Jeżeli zależy nam na miejscu z dala od miejskiego zgiełku, z pewnością dobrym pomysłem będzie dom na obrzeżach miasta. Taka lokalizacja nie skreśla bliskości z ważnymi punktami, jak sklepy, szkoły czy miejsca pracy.

Jednak podczas gdy jesteśmy przywiązani do hałasu, natłoku ludzi i lubimy być w centrum wydarzeń,  z pewnością wybierzemy mieszkanie w bloku.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Rynek mieszkaniowy w Polsce jest ogromny. Do wyboru mamy propozycje mieszkań nowych, oraz tych używanych. Spośród zalet zakupu domu z rynku pierwotnego, z pewnością możemy wyróżnić nowoczesne budownictwo, idealny stan oraz zastosowanie najnowszych technologii i rozwiązań. To wielki plus, szczególnie dla młodych potencjalnych mieszkańców, którzy cenią sobie wszelkie nowinki na czasie. Zakup takiego mieszkania to również oszczędność na podatku od czynności cywilno-prawnych. Nowe mieszanie zazwyczaj kupujemy puste, więc możemy je urządzić wedle własnych potrzeb i gustu.

Wady zakupu takiej nieruchomości to zazwyczaj spora cena. Problemem może również okazać się wadliwa konstrukcja, z powodu bardzo szybkiego stawiania takich miejsc. W przypadku domów, problemem może być również projekt, który nie uwzględnia naszych potrzeb.

Nieruchomość z rynku wtórnego

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy zamieszkać w takim miejscu od zaraz. Mieszkania z rynku wtórnego często są już w pełni umeblowane i przygotowane do zamieszkania, co nie jest zazwyczaj możliwe, gdy kupujemy nieruchomość z rynku pierwotnego.

Mieszkania z rynku wtórnego są również o wiele tańsze. Są więc propozycją dla tych, którzy nie chcą wydawać dużej ilości gotówki, przynajmniej na ten moment. Zawsze można również targować cenę i liczyć na przychylność właściciela. Zaoszczędzoną gotówkę można przeznaczyć na zakup nowych mebli, czy sprzętu kuchennego.

Wadą z pewnością jest to, że mieszkania mogą być w różnym stanie. Jest ogrom czynników, na które musimy zwrócić uwagę. To ocieplenie, wszelkie instalacje hydrauliczne czy elektryczne, ściany, tynki. Wszystko musi zostać poddane wnikliwej analizie, inaczej możemy stracić mnóstwo nerwów i pieniędzy na poczet generalnego remontu.

Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?

dom, mieszkanie, kupno, wskazówki
fot. pixabay.com

Przed zakupem nieruchomości, szczególnie z rynku wtórnego, powinniśmy zwrócić uwagę na stan prawny danego miejsca. Służy do tego księga wieczysta, która zawiera wszelkie informację na temat danych właściciela i ewentualnych obciążeń finansowych mieszkania. Nie powinniśmy bagatelizować nawet najmniejszych wzmianek, a gdy mamy wątpliwości co do niejasnych kwestii – zwrócić się do specjalisty.

Jak szukać idealnego M?

Najwięcej czasu poświęcamy wyszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji. Odnalezienie odpowiedniej nieruchomości, która będzie posiadała wszystkie potrzebne nam elementy oraz znajdowała się w odpowiednim miejscu i mieściła się w budżecie jest zazwyczaj ciężkim zadaniem. Jednak nie powinniśmy się spieszyć w tej kwestii. Jest to inwestycja na lata. Istnieje sporo portali ogłoszeniowych, na których możemy szukać potencjalnego mieszkania. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie ich regularnie. Jeżeli nie mamy na to czasu – zlećmy to zadanie biurze nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here