Jak wyczyścić zmywarkę? Czy domowe sposoby są skuteczne?

0
810
zmywarka czyszczenie kuchnia naczynia
fot. pixabay.com

Zmywarka to zbawienie dla osób, które posiadają zazwyczaj bardzo dużo rzeczy do zmywania. Ułatwia życie, a za sprawą wielu funkcji, możemy cieszyć się niezwykle czystymi naczyniami. Rzadko kiedy jednak, mówi się o jej czyszczeniu. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ gdy nie będziemy dbali odpowiednio o higienę tego miejsca, takie same będą przedmioty, które tam wsadzimy. Dojdzie do tego, że jej skuteczność w myciu spadnie i zacznie nieprzyjemnie pachnieć.

Zanim przejdziemy do skutecznych metod czyszczących wnętrze zmywarki, warto również zapoznać się z zasadami, dotyczącymi odpowiedniego dbania o jej kondycję. Jak dbać o zmywarkę?

– co najmniej raz w tygodniu wyciągnij i przeczyść filtr,

– po ukończonym procesie mycia, uchyl drzwiczki zmywarki. Naczynia szybciej się schłodzą i wyparuje większość wilgoci, która sprzyja rozwojowi bakterii.

Jak często czyścić zmywarkę?

Nierzadko dopiero wtedy, gdy dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, jak przykry zapach, niedomyte naczynia, zapchany filtr czy osad na ściankach urządzenia, zaczynamy martwić się o losy zmywarki i ją czyścić. Należy jednak robić to systematycznie, aby utrzymać ją w jak najlepszej kondycji, przez dłuższy czas.

Optymalnym rozwiązaniem, jest profilaktyczne czyszczenie zmywarki raz w tygodniu. Oczyśćmy wtedy dokładnie nie tylko filtr, lecz plastikowe elementy jak szufladka na sztućce, kosze na naczynia i śmigła zmywarki. Takie czyszczenie powinno również obejmować pielęgnacje uszczelek i metalowych ścianek wewnątrz urządzenia. Taki proces umożliwi nam na bezawaryjną i higieniczną prace sprzętu przez długi okres czasu.

zmywarka czyszczenie kuchnia naczynia
fot. pixabay.com

Istnieją jednak różne domowe sposoby czyszczenia zmywarki. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze z nich.

Czyszczenie zmywarki sodą i octem

Jest to sposób, znany użytkownikom takiego sprzętu od lat. Soda znana jest ze swoich świetnych właściwości czyszczących i neutralizujących zapachy, kwasy. Wykazuje również skuteczność w usuwaniu osadów. Aby czyszczenie zmywarki sodą było skuteczne, wystarczy wsypać kilka łyżeczek w miejscu na tabletkę.

Co potęguje działanie tego składnika to ocet. Ma on dodatkowo właściwości bakteriobójcze. Wykazuje również niebagatelne działanie na tłuszcz oraz wszelkie osady. W celu użycia octu do czyszczenia zmywarki, wlewamy go do kubka, który kładziemy na dnie zmywarki. Włączamy tryb zmywania na temperaturę ok. 70 stopni Celsjusza. Wylewanie go na samo dno nie ma sensy, gdyż woda szybko go wypłucze.

Można również stosować inną metodę. Przygotowujemy roztwór wody i octu w proporcjach 5:1. Do takiego płynu możemy dodać kilka kropelek olejków eterycznych, które rozniosą piękny zapach. W takiej substancji namaczamy ścierkę i przecieramy brudną powierzchnie.

Czyszczenie zmywarki – kwasek cytrynowy

Jest alternatywą dla octu. Wystarczy, że wymieszamy go z sodą oczyszczoną i wsypiemy jak wcześniej – w miejsce na tabletkę. Jest to również dobry sposób na rozprawienie się z ciężkimi do usunięcia osadami, gdy zmywamy naczynia.

Czyszczenie zmywarki boraksem

Zyskujący na coraz większej popularność, dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu oraz świetnym właściwościom czyszczącym czteroboran sodu to substancja, którą dostaniemy w każdym sklepie chemicznym. Znajdziemy ją często również w ekologicznych punktach ze środkami czyszczącymi. Jest to środek, który idealnie sprawdzi się w przypadku odkamieniania i odtłuszczania wszelkich powierzchni. Posiada również działanie wybielające i zapobiegające pleśni.

Aby wyczyścić zmywarkę za pomocą boraksa, wystarczy że zrobimy z niego pakę i umyjemy ścianki i wszystkie elementy wewnątrz urządzenia. Drugim sposobem jest wsypanie proszku w miejsce na tabletki i włączenie programu mycia o dużej temperaturze.

Ciekawostką jest fakt, iż zarówno boraks jak i soda oczyszczona, są naturalnymi substancjami, które mogą być alternatywą dla tabletek podczas zmywania. To całkowicie bezpieczne składniki, które nie szkodzą w żaden sposób człowiekowi.

Czyszczenie zmywarki środkami chemicznymi
zmywarka czyszczenie kuchnia naczynia
fot. pixabay.com

Ze względu na swoje dobre i nieszkodliwe działanie, domowe sposoby czyszczenia zmywarki są najbardziej polecane. Jeżeli jednak z jakiegoś względu nie chcemy ich używać, możemy skorzystać ze specjalnych detergentów. W tym celu wkładamy butelkę z płynem do zmywarki i włączamy program do mycia naczyń, o wysokiej temperaturze. Wadami takiego rozwiązania jest to, że możemy korzystać z niego raz na ok. 3 miesiące oraz to, ze ma silne i żrące działanie, które nie jest obojętne na nasz organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here