Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Sprawdź czy wiesz

0
1000
loft wnętrze meble salon cegła
fot. pixabay.com

Wnętrze w stylu loft charakteryzuje się dużą ilością stali, szkła i surowych rozwiązań. Zazwyczaj mamy do czynienia tutaj z dużą, otwartą przestrzenią, nawiązującą do hal fabrycznych. Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Zapraszamy do zapoznania się z cennymi wskazówkami.

Trend ten, swoje początki miał w latach 60 ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. To tam, dostępne były tanie i proste mieszkania oraz pracownie. Obecnie mieszkania typu loft są niezwykle pożądane i cieszą się ogromną popularnością. Ich niewątpliwą zaletą jest duża ilość światła, przestrzeń oraz tak ceniony dzisiaj minimalizm. Wnętrza w tym stylu są zazwyczaj wysokie i nie posiadają działowych ścian. Dysponujemy wielką przestrzenią, którą możemy urządzić wedle swoich upodobań. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo, dzięki czemu każdy loft jest na swój sposób oryginalny.

Mieszkanie w stylu loft – jakie kolory i materiały?

Aby urządzić wnętrza w stylu loft, po pierwsze należy wykorzystywać materiały surowe, które nawiązują do industrialnego stylu. To przede wszystkim cegły na ścianie, stalowe i blaszane elementy oraz beton architektoniczny. Pomieszczenia loftowe obfitują również w szkło.

loft wnętrze meble okno poduszki cegła
fot. pixabay.com

Jeżeli chodzi o kolor, wybierz barwę naturalnej cegły lub betonu. Stonowane biele i szarości, to zdecydowanie odcienie, których potrzebujesz. Można jednak przełamać stereotyp zimnego wnętrza i wprowadzić trochę ciepła, za sprawą wykorzystania np. drewna. Należy jednak pamiętać, że wszystko musi być spójne.

Kolorystyka wnętrz w stylu industrialnym, to nade wszystko uniwersalność. Poza bielą i szarością, dobrze będą pasowały kolory jak grafit czy klasyczna czerń. Nie musimy jednak decydować się na jednolitą barwę ścian. Współczesne trendy uczą nas przede wszystkim tego, że niezależnie od zasad i schematów, należy eksperymentować. Możemy śmiało jedną ścianę pomalować w inny kolor niż pozostałe. Pomieszczenia loftowe powinny również zawierać ściany pokryte kamieniem czy cegłą, co tworzy niesamowity klimat. Zastosowanie takiego rozwiązania nada wnętrzu surowości, lecz również stylu, najbardziej nawiązującego do tego pożądanego.

Jak urządzić wnętrze w stylu loft?

Loftowe pomieszczenia to jak już wspomnieliśmy, przede wszystkim przestrzeń. Mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego, więc należy przemyśleć sens istnienia działowych ścian. Należy połączyć i otworzyć wnętrza, gdzie tylko się da. Warto również poszerzyć otwory drzwiowe.

Bardzo modnym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon, co wprowadza efekt nowoczesności. Godne polecenia są również wszelkie przeszklenia, które w metalowych ramach na zwane są właśnie loftowymi. Możemy ich użyć zamiast ściany, oddzielając sypialnie. Warto wtedy zaopatrzyć się w zasłony tekstylne.

Jakie meble i oświetlenie do wnętrz loft?

Do takiego stylu, najbardziej pasują drewniane meble oraz posadki, które tworzą designerską całość razem z wszechobecnymi odcieniami szarości. Należy pamiętać, że króluje tu minimalizm, tak więc bryły wszelkich meble powinny być proste i naturalne. Wnętrza loft zazwyczaj charakteryzują się bardzo dobrym dostępem do światła, za sprawą dużych okien. Dodatkowo warto zamontować duże lampy, które będą zarówno elementem dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym.

Możemy dobrać piękne ściany, kontrastujące z meblami, stylowe lampy i inne dekoracje uzupełniające wnętrze. Cała sztuka jednak polega na tym, aby wkomponować w to wszystko nutkę nowoczesności, tak aby nie zaburzyć harmonii. Chodzi np. o telewizor, kino domowe i inne elektroniczne sprzęty, które w jakiś sposób muszą się wpasować w obecny klimat.

loft wnętrze meble
fot. pixabay.com

Dobieranie współczesnych mebli do mieszkania, zazwyczaj opiera się o jedną główną zasadę. Chodzi mianowicie o to, żeby były one jak najbardziej funkcjonalne. Pamiętajmy, że loft, to duża przestrzeń. Nie jest dobrym pomysłem więc kupowanie wielkich szaf i dużej komody, o dziwacznych kształtach i wielu zdobieniach. Powinniśmy skupić się na skromnych, klasycznych rozwiązaniach, które wykorzystają maksymalnie ofiarowaną im przestrzeń.

W przypadku kanap, foteli czy łóżek, mamy wolną rękę. Do stylu loft pasuje większość odcieni tych mebli. Skupmy się raczej na tym, aby tapicerka wykonana były z miłych w dotyku materiałów. Dobrym pomysłem jest poliester czy aksamit.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here