Lampy ścienne – nie tylko dekoracyjny element wystroju

0
652
lampa oświetlenie salon
fot. pixabay.com

Lampy ścienne, czyli inaczej kinkiety, występują w różnych rodzajach i mają wiele zastosowań. To lampy, które zazwyczaj umożliwiają oświetlenie górne. Jedne stanowią główne źródło światła, inne natomiast jedynie podświetlają wnętrze, ocieplając klimat i nadając mu niesamowitego charakteru.

Lampy ścienne – jak wybrać odpowiednie?

Za pomocą źródła światła tego typu możemy kompletnie zmienić wygląd pomieszczenia, lub nadać mu niesamowitego klimatu. Oświetlenie główne, daje zazwyczaj jednolite i mocne światło. Za pomocą kinkietów, możemy natomiast uzyskać relaksujące i nastrojowe oświetlenie. Lampy ścienne często produkowane są wraz z plafonami i lampami wiszącymi.

Kinkiety pełnią jeszcze jedną ważną funkcję. Docierają one tam, gdzie główne źródło światła nie może. Możemy zamontować je w różne zakamarki. Dzięki temu jest to element, który może nie tylko świetnie wyglądać, lecz też być w pełni funkcjonalnym elementem wystroju miejsca, w którym się znajdzie.

lampa salon oświetlenie
fot. pixabay.com

Aby jednak cieszy się odpowiednim oświetleniem z jego pomocom, przy wyborze, należy kierować się kilkoma ważnymi aspektami. W przeciwnym razie, możemy zakupić tego typu lampę, lecz jej właściwości świetlne, trwałość oraz design, będą mocno dyskusyjne.

Lampa ścienna – źródła światła

Możliwości optymalnych źródeł światła jest sporo. Najbardziej powszechnymi są kinkiety z oprawą gwintowaną E27 lub E14. Ich popularność wynika z faktu możliwości montażu zarówno energooszczędnych lamp jak i tych LED czy halogenów.

Brak możliwości wyboru nie dają lampy ścienne LED, która posiadają zintegrowane źródło światła. W takim wypadku, już przed zakupem musimy zdecydować o barwie i jasności światła. Należy uważać również na fakt, że nie każda lampa tego typu umożliwia wymianę źródła światła.

Jednym z ważniejszych czynników, na który warto zwrócić uwagę jest również kąt padania światła.

Lampy ścienne – zasilanie

Poza wyborem źródła światła, istnieje możliwość kupna kinkietów o różnych źródłach zasilania. Wybór nie jest taki oczywisty, jak mogłoby się wydawać, a każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety.

Zasilanie sieciowe – to najpopularniejsze rozwiązanie, spotykane w większości domów. Nie wymaga żadnych dodatkowych prac przy montażu lampy, poza doprowadzeniem przewodów. Nie musimy martwić się o to, że zabraknie prądu. Można pokusić się o stwierdzenie, że na rynku znajdziemy największy wybór tego typu lamp. Oznacza to, że łatwiej znajdziemy wariant, spełniający nasze oczekiwania.

Zasilanie bateriami –  w takim wypadku, nie musimy martwić się o żadne przewody, a cały montaż jest banalnie prosty i szybko. Minusem takiego rozwiązania jest zazwyczaj słaba moc światła oraz fakt, że bateria może wyczerpać się w najmniej oczekiwanym momencie.

Zasilanie z paneli słonecznych – współczesna technologia, umożliwia również stosowanie lamp zasilanych energią słoneczną. To rozwiązanie nie wymaga przewodów czy baterii. Zamontowane na niej panele słoneczne starczają na ok. 8 godzin świecenia. Z związku ze słabą wiązką światła oraz wątpliwym designem, polecane są szczególnie do oświetlania ogrodów czy np. garaży.

Wybór lamy ściennej ze względu na pomieszczenia

lampa salon oświetlenie
fot. pixabay.com

Lampa ścienna do sypialni – powinna dawać lekkie i rozproszone światło. Barwa powinna być ciepła, co umożliwi na odpoczynek oczu. Dobór kloszy do sypialni to już kwestia indywidualna, zazwyczaj wybiera się je, pod kątem stylu mieszkania.

Lampa ścienna do łazienki – powinna stanowić mocne i jasne źródło oświetlenia. Temperatura barwy powinna oscylować między ciepłą bielą. Będzie wtedy to główne oświetlenie, które może służyć również do tworzenia makijażu. Na takie rozwiązanie powinniśmy zastosować klosz, który nie przysłoni źródła światła. Jeżeli będzie to oświetlenie wspomagające, możemy zastosować designerski, nieprzezroczysty klosz.

Lampa ścienna do przedpokoju – może również być stosowana na klatach schodowych czy gabinetach. Ostatnimi czasy bardzo modne są rozwiązania LED, o jasnym, lecz ciepłym źródle światła. Stosuje się do tego różnego rodzaje klosze, zazwyczaj lekko nieprzezroczyste. Dzięki temu przełamuje się monotonie barw. W wyżej wymienionych pomieszczeniach kinkiety tego typu stanowią główne źródło światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here