Cegła dekoracyjna – hit czy kit?

0
1109
cegła dekoracyjna, cegła, loft, wnętrza
fot. pixabay.com

Cegła stała się elementem, który podbiła świat designu i bezprecedensowo wkroczyła w świat wyposażenia wielu nowoczesnych wnętrz. Jej surowy wygląd jest inspiracją architektów do tworzenia klimatycznych i niecodziennych projektów. Obecnie z powodzeniem zdobi domowe wnętrza, którym dodaje uroku, ciepła i charakteru. Za sprawą swojej uniwersalności, sprawdzi się nie tylko w salonie, lecz też w kuchni, sypialni, czy nawet łazience. Czy cegła jest dla każdego oraz czy warto z niej skorzystać?

Cegła dekoracyjna to przede wszystkim bardzo trwały i wytrzymały element. Dzięki temu jest możliwe zastosowanie jej praktycznie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od przeznaczenia. Dodatkowo, cegły odporne są na mróz, wilgoć czy ogień, dzięki czemu możemy wykorzystywać je tworząc przestrzeń w ogrodzie. Oczywiście, dużo uzależnione jest od rodzaju zastosowanej cegły oraz w jaki sposób jest zabezpieczona.

Cegła to również dobry izolator akustyczny i termiczny. Kumuluje ciepło i oddaje je stosunkowo długo. Wszystko to sprawia, że wnętrza, w których zastosujemy elementy z cegły, będą bardziej trzymały temperaturę i pozostaną bardziej wyciszone.

cegła dekoracyjna, cegła, loft, wnętrza
fot. pixabay.com

Niewątpliwym atutem ceglanych ścian jest to, że są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Odpowiednio zaimpregnowana cegła jest odporna na brud czy kurz. Drobne zabrudzenia, z łatwością wyczyścimy miękką szmatką.

Cegła we wnętrzu – wady

Odnosząc się do zalet, które wymieniliśmy, zdawać by się mogło, że cegła to produkt idealny, który nie posiada żadnych mankamentów. Jednakże, można wymienić kilka istotnych wad tego elementu, które jednak nie przesądzają o jej pominięciu w przypadku urządzeniu wnętrz.

Cegła jest bez wątpienia elementem, który swoje waży. Należy więc zachować umiar, stosując je na delikatne ściany. Rozwiązaniem w takim wypadku, mogą być płytki z ciętej cegły. To produkt, który zachowuje estetykę prawdziwej cegły.

Do wad takiego rozwiązania, możemy zaliczyć również to, iż gdy zastosujemy cegły w kolorze klasycznym, czerwonym, pomieszczenie może wydawać się optycznie mniejsze. Wynika to z faktu mocnej kolorystyki i struktury przedmiotu.

Tutaj jednak też możemy sobie z tym poradzić. Jak? Po prostu przemalowując cegłę na biały odcień. Taka barwa, optycznie powiększy wnętrze.

Do jednego z poważniejszych minusów takiego rozwiązania możemy zaliczyć to, że poszczególne rodzaje cegieł różnią się od siebie właściwościami akustycznymi, termicznymi oraz wytrzymałością. Praktyczny aspekt dekoracji, zmusza więc nas do sięgnięcia w głąb portfela.

Spośród wad można też wymienić dość pracochłonny montaż płytek ceglanych.

Te wszystkie wady jednak są sprawą dość bardzo indywidualną i niektórzy mogą w ogóle nie brać ich pod uwagę podczas wyboru takiego elementu dekoracyjnego.

Cegła dekoracyjna – prostota i uniwersalność

Niegdyś cegła, wykorzystywana była przede wszystkim jako element tworzący elewację. Dzisiaj natomiast jest to przedmiot głównie dekoracyjny, który łączy ze sobą walory funkcjonalne oraz estetyczne.

Płytki z cegły są bardzo dobrym pomysłem jako dodatek do aranżacji salonu. Zmienia nie do poznania takie pomieszczenie, nadając mu niesamowitego charakteru. Na takiej ścianie można stworzyć galerię grafik, obrazów czy zdjęć rodzinnych. Może również posłużyć jako kontrastowe tło do roślin oraz nietypowych mebli. Za sprawą swojej uniwersalności, cegła dekoracyjna wpasuje się w każde pomieszczenie, niezależnie od stylu wykończenia. Będzie to idealny element, dopełniający surowe, loftowe wnętrza, lub produkt, który wstrzeli się w ramy minimalistycznego, nowoczesnego pomieszczenia.

cegła dekoracyjna, cegła, loft, wnętrza
fot. pixabay.com

Ceglane wnętrza – walory praktyczne

Stwarzając aranżację nowoczesnego wnętrza, nie myślimy już tylko i wyłącznie o walorach estetycznych jak kiedyś. Coraz częściej, poszerzając swoją świadomość o względy praktyczne i środowiskowe, dbamy o to, aby każdy element wykończenia, był jak najbardziej funkcjonalny.

Zastosowanie płytek ceglanych czy cegłopodobnych, gwarantuje nienaganną prezentację przez wiele lat. Zapewnia odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Nie zmienia również swojej barwy. Dzięki takim właściwościom, takie rozwiązanie będzie idealne również w przypadku urządzenia kuchni i łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here