Jak przemalować meble i nadać im drugie życie?

0
895
malowanie meble pędzel farba
fot. pixabay.com

Malowanie mebli to coraz częstsza praktyka domowników, których nudzą zwykłe i klasyczne rozwiązania. Jest to niewątpliwie sposób na wyróżnienie swojego indywidualnego stylu oraz poprawę wyglądu wnętrz. Jest to również świetne rozwiązanie na przywrócenie dawnego blasku starym przedmiotom, które normalnie wyrzucilibyśmy na śmietnik, a mogą stanowić piękne i designerskie wyposażenie naszego domu. Poniżej przedstawimy sposób na to, jak pomalować meble. Nie jest to skomplikowana operacja. Zazwyczaj potrzebujemy tylko chęci, trochę wolnego czasu i odpowiedniej farby.

Przed przystąpieniem do tej czynności, na pewno wiele z nas będzie miało pewne obiekcje. Nie ma się czym przejmować, w końcu to tylko mebel. Nie jest to trudna czynność, poradzi sobie z nią każdy. W miarę wprawy, przedmioty przez nas odnowione, będą wyglądały coraz lepiej i efektowniej.

Cały proces powinniśmy zacząć oczywiście od wyboru odpowiedniej farby. Polecane są wodorozcieńczalne emalie, które są w pełni antyalergiczne i nie pozostawiają brzydkiego zapachu po malowaniu, co może uprzykrzać życie domownikom. Do małych pomieszczeń, polecamy farby o jasnych odcieniach. Takie meble będą wydawały się „lżejsze”, a wnętrze bardziej przestronne.

Jak przygotować meble do malowania?

meble malowanie krzesło
fot. pixabay.com

Meble drewniane

Jak to bywa najczęściej przed malowaniem, należy staranie zeszlifować powierzchnie mebla. Ta czynność zapewni gładką strukturę powierzchni, a co za tym idzie równomierne rozłożenie farby.

Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Meble drewniane szlifujemy wzdłuż włókien, w przeciwnym razie doprowadzimy do zadrapań, które później ciężko będzie zakamuflować.

Gdy już zakończymy tą czynność powodzeniem, całość należy przetrzeć wilgotną ścierką, by wyczyścić powierzchnie z powstałego osadu.

Następny krok, to malowanie mebla, akrylową farbą. Po jej wyschnięciu, może dojść do powstania drobnych włókien. Należy wtedy ponownie przeszlifować mebel, lecz tym razem bardzo drobnoziarnistym papierem ściernym.

Jak pomalować meble z płyty MDF lub okleiny?

Mebli tego typu nie szlifujemy. Należy je jedynie zmatowić papierem ściernym, o wysokiej granulacji, np. 400. Należy pamiętać, że okleiny są materiałem bardzo cienkim, i niezwykle łatwo doprowadzić do jej uszkodzenia. Po należytym zmatowieniu, przecieramy powierzchnie wilgotną ścierką, by oczyścić ją, ze wszelkich powstałych zanieczyszczeń. Przed przystąpieniem do malowania, dobrym pomysłem jest zastosowanie gruntu do trudnych podłoży, dzięki czemu główna warstwa, zyska większą przyczepność.

Jak malować meble?

meble malowanie pędzel farba
fot. pixabay.com

Niezależnie od tego, jaki typ mebla zadecydujemy się pomalować, podstawowe zasady pozostają niezmienne. Należy odpowiednio przygotować powierzchnie do malowania tak, jak przedstawiliśmy to wyżej. Każdy mebel oczywiście będzie miał trochę inne wymagania, w jaki sposób należy nałożyć na niego farbę. Pomalowanie stołu, będzie o wiele łatwiejszym wyzwaniem niż zmiana koloru drewnianego łóżka. Na szczęście w większości przypadków, zasady pozostają niezmienne. Należy skupiać się na wskazówkach producenta, które umieszczone są na opakowaniu farby. Wtedy mamy pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Nadrzędną sprawą jest odpowiednie zabezpieczenie mebla i otoczenia. Jeżeli czynność wykonujemy w domu, warto chronić inne przedmioty przed przypadkowym zachlapaniem. Mimo, że będziemy niezwykle ostrożni, takie rzeczy mogą się niestety zdarzyć. Przygotujmy również odpowiednio sam mebel do malowania. W miarę możliwości wyjmijmy wszystkie niepotrzebne elementy, których nie chcemy ubrudzić – zamki, zawiasy, klamki. Właściwą metodą, w większości przypadków jest rozpoczynanie całego procesu od góry. Malowanie mebli jest z pewnością bardzo ciekawym wyzwaniem, które pochłania, wciąga i łączy. Polecamy więc nią nie tylko osobom, które chcą zmienić wygląd mebli, ale wszystkim tym, którzy pragną się odstresować lub zaznać trochę rozrywki. To również świetny sposób, na spędzenie czasu z najbliższymi i świetna zabawa. Może przypaść do gustu nie tylko starszym osobom, lecz i dzieciom, przez co będą rozwijały swoją kreatywność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here