Jak skutecznie odkwasić organizm? Poznaj sposoby

0
820
zakwaszenie odkwaszenie organizm zdrowie
fot. pixabay.com

O zakwaszeniu organizmu mówimy wtedy, gdy równowaga kwasowo-zasadowa zostaje zaburzona. Do takiej sytuacji, dochodzi najczęściej w sytuacjach, gdy do organizmu wprowadzimy zbyt dużą ilość produktów o odczynie kwasowym, których organizm nie jest w stanie samodzielnie zneutralizować.

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Organizm zakwaszony najczęściej jest mniej wydolny. Skutkuje to pogorszeniem kondycji fizycznej oraz psychicznej. Gorzej radzimy sobie ze stresem i mamy duży problem z koncentracją. Objawy zakwaszenia organizmu to również bóle głowy, wzdęcia, zgaga, ciągłe uczucie zmęczenia, oraz problemy skórne.

Do często zgłaszanych powikłań podczas zakwaszenia można zaliczyć również bóle stawów i mięśni, częste infekcje, które są ściśle związane z obniżoną odpornością, przyrost wagi, brak energii czy nerwowość.

zakwaszenie odkwaszenie organizm zdrowie
fot. pixabay.com

Dieta kwasotwórcza, która nierzadko jest głównym czynnikiem takiego stanu rzeczy, sprawia że nasz organizm jest wyjątkowo podatny na wszelkie urazy i choroby. Istnieje o wiele większe ryzyko powstania miażdżycy, wylewu, złamań czy próchnicy zębów oraz wystąpienia przedwczesnych oznak starzenia. Taki organizm to świetne środowisko do rozmnażania się bakterii i drobnoustrojów, które mogą wytwarzać jeszcze więcej toksyn, oraz stanów zapalanych i komórek nowotworowych. Aby zapobiec tej niezdrowej karuzeli, należy natychmiast przywrócić równowagę kwasowo-zasadową ustroju.

Kto jest narażony na zakwaszenie organizmu?

Na zakwaszenie, niezależnie od wieku, może narażony być każdy. Czynnikiem decydującym jednak jest przede wszystkim styl życia, stan zdrowia, szczególnie wątroby czy nerki, które odpowiedzialne są za usuwanie i niwelowanie toksyn w organizmie. Istnieje jedna pewna grupa, która narażona jest bardziej od innych, są to osoby:

– stosujące niezdrową dietę, z wykorzystaniem wysokoprzetworzonych produktów;

– spożywające duże ilości białka;

– konsumujące duże ilości słodyczy i cukru w różnej postaci;

– zrzucające w bardzo krótkim okresie ciała dużo kilogramów, przy źle zbilansowanej diecie;

– podatne na stres;

– stosujące używki jak alkohol czy papierosy;

– uprawiające bardzo intensywne sporty;

– sięgające często po kawę, herbatę i produkty kwasotwórcze;

– z problemami nerek czy wątroby.

Jak odkwasić organizm? Sposoby na odkwaszanie organizmu

Istnieje kilka wskazówek, które mogą pomóc w odkwaszeniu organizmu. Jedną z najważniejszych jest zmiana sposobu żywienia i uważanie na to, co pojawia się na talerzu.

Złotą zasadą, do które również powinny stosować się osoby z zakwaszonym organizmem, jest spożywanie 5- 6 posiłków dziennie w 2 lub 3 godzinnym odstępie. W takiej sytuacji organizm ma szanse spokojnie strawić pokarm. Nie jest również obciążony, co pozwala mu szybciej usunąć zalegające toksyny.

zakwaszenie odkwaszenie organizm zdrowie
fot. pixabay.com

Dieta alkaliczna, która powinna być stosowana przez osoby z zakwaszonym organizmem, przywraca równowagę kwasowo-zasadową. Jej produkty są świeże i nieprzetworzone. Powinny stanowić ok. 80 % codziennej diety. Powinna zawierać duże ilości produktów o odczynie zasadowym. To m.in.: produkty jak kasza jaglana lub gryczana, świeże warzywa, w szczelności brokuły, pomidory, szpinak, cukinia czy buraki oraz owoce takie jak wszystkie cytrusy, banany, kiwi, truskawki czy arbuz. Dobrym pomysłem jest również włączenie do codziennego żywienia oliwy z oliwek (ale nie do smażenia) oraz innych roślinnych olejów np. olej z pestek dyni czy winogron. Kawę oraz czarna mocną herbatę należy zastąpić naparami ziołowymi oraz zieloną herbatą.

Nadrzędną sprawą jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy przyjmować od 2 do 3 litrów wody dziennie. Najlepiej, jeżeli będzie to woda niegazowana mineralna oraz herbata czy napary z roślin (mięta, czystek, skrzyp, pokrzywa). Polecanym sposobem jest wypijanie na czczo szklanki ciepłej wody z dodatkiem cytryny. Optymalnie możemy zastosować do takiej mieszanki również miód.

Ostatnią kwestią jest rezygnacja ze wszelkich używek oraz zapewnienie sobie odpowiedniej dawki snu, która powinna trwać ok. 8 godzin. Dodatkowo warto włączyć lekką aktywność fizyczną oraz unikać stresowych sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here