W czym jest magnez? Jakie są skutki jego niedoboru?

0
912
magnez, niedobór, warzywa, owoce, zdrowie
fot. pixabay.com

Niedobór magnezu niestety w dzisiejszych czasach nie jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Coraz więcej osób boryka się z niewystarczającą ilością tego pierwiastka w organizmie z różnych przyczyn. Długofalowy niedobór może powodować bardzo groźne konsekwencje. Warto więc dowiedzieć się, co tak naprawdę odpowiada za to, że w naszym organizmie jest go mało i co możemy zrobić, aby uzupełnić poziom magnezu.

Prawidłowa zawartość magnezu w organizmie człowieka to ok. 1000 mmol, co stanowi 24 gramy. Zapotrzebowanie dobowe dorosłego człowieka to ok. 0,2 mmol na kg masy ciała. Optymalny styl żywienia, pozwala na dostarczenie ok. 20 mmol dziennie, co spokojnie pokrywa dobowe zapotrzebowanie. Gospodarką magnezową w największym stopniu regulują nerki.

Magnez pełni bardzo wiele różnych funkcji w naszym organizmie. Jest on kluczowym składnikiem np. jeżeli chodzi o układ nerwowy.

Rola magnezu w organizmie człowieka często jest niedoceniania, a poważnymi skutkami jego niedoboru może być zaburzona praca rytmu serca oraz zaburzenia pobudliwości nerwowej. Jakie są jeszcze objawy niedoboru magnezu?

Niedobór magnezu – objawy

magnez, niedobór, warzywa, owoce, zdrowie
fot. pixabay.com

Spośród objawów magnezu, które często nie występują, oraz towarzyszą przy wielu chorobach, możemy wymienić:

– osłabienie mięśni, ich skurcze i drżenie,

– zaburzenia gospodarki elektrolitowej,

– zaburzenia rytmu serca, kołatanie.

Takie objawy występują w znacznym niedoborze magnezu. Jeżeli jego stężenie we krwi jest tylko lekko obniżone, zazwyczaj nie występują aż tak poważne dolegliwości.

Nerwowe tiki

Podczas pojawiania się niedoboru magnezu, układ nerwowy zaczyna pracować nieprawidłowo. Pojawić się mogą tiki, jak np. popularne drganie powiek.

Zaburzenia pracy serca

Niedostateczna ilość magnezu we krwi skutkuje również zaburzeniem rytmu serca. Prowadzić może to do arytmii serca czy migotania przedsionków.

Skurcze i osłabienie mięśni

Niedobór magnezu jest również ściśle związany ze skurczami mięśni. Występuje również znacznie ich osłabienie.

Nadpobudliwość bądź zmęczenie

Często również przewlekłe zmęczenie jest związane z niedoborem tego pierwiastka w organizmie. Wiąże się to z brakiem energii oraz złym samopoczuciem. Może wywołać również dużą drażliwość i problemy z koncentracją, co w dłuższej perspektywie może prowadzić nawet do depresji.

Łamliwość paznokci wypadanie włosów

Te czynniki są kojarzone głównie z cynkiem. Jednak niedobór magnezu może wpływać również naszą urodę.

Dlaczego występuje niedobór magnezu?

Do sytuacji, gdzie brakuje nam magnezu, może dochodzić wtedy gdy mamy małe stężenie potasu lub cierpimy na częste biegunki. Dochodzi wtedy do tego, gdy zażywamy dużo leków moczopędnych, nadużywamy alkoholu lub kawy i herbaty, które wypłukuje magnez z organizmu. Problemem jest również często sama dieta, która nie zawiera tego pierwiastka oraz stres.

Kto jest podatny na niedobór magnezu?

Istnieją pewne grupy osób, bardziej podatne na brak magnezu w ustroju. To np.:

– osoby ciężko trenujące i pracujące fizycznie,

– kobiety w ciąży i w okresie przekwitania,

– osoby stosujące restrykcyjne diety odchudzające,

– osoby żyjące w ciągłym stresie,

– uczniowie oraz wszystkie osoby, które pracują umysłowo.

Jak uzupełnić braki magnezu, w czym jest magnez?

Najlepszym wyjściem jest dostarczenie organizmowi pierwiastków, które pochodzą z naturalnych źródeł. To najbezpieczniejsza i najzdrowsza wersja. Magnez w takiej postaci o wiele lepiej się wchłania. Pod taką postacią można przyjmować go bez przeszkód nawet w dużych ilościach. Magnez znajdziemy w owocach i warzywach, nasionach roślin strączkowych i ciemnym pieczywie.
Jeżeli nie jemy zbyt dużo takich produktów, warto wspomóc się odpowiednią suplementacją, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Jakie produkty mają dużo magnezu? Lista

magnez, niedobór, warzywa, owoce, zdrowie
fot. pixabay.com

– orzechy, owoce morza, kakao, kasza gryczana, czekolada, ryby, banany, szpinak, sery żółte, mleko, ryż, jaja, fasola biała, płatki owsiane, natka pietruszki oraz wysoko zmineralizowane wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here