Dietetyk – czy w dobie internetu warto skorzystać z jego usług?

0
737
dietetyk, dieta, odchudzanie, waga
fot. pixabay.com

Czy warto skorzystać z pomocy dietetyka?

Dzisiejsze realia to bardzo szybkie tempo życia, połączone z dużą dawką stresu. Nic dziwnego, że nie mamy czasu sporządzać zdrowych i bogatych  w wartości odżywcze posiłków. Dopiero w momencie, gdy organizm wysyła nam jednoznaczne sygnały, że coś jest nie tak, zaczynamy dbać o swoje zdrowie i sposób żywienia. Nie warto z tym zwlekać i jak najszybciej sprowadzić się na odpowiedni tor żywieniowy.

Za pomocą spożywania zdrowych pokarmów, jesteśmy w stanie wyleczyć mnóstwo chorób i dolegliwości. Internet to skarbnica wiedzy, jeżeli chodzi o różne diety i rady żywieniowe. Dużo z nich jest jednak niezweryfikowanych, a niektóre wymagają indywidualnego podejścia i dopasowania do konkretnej osoby.

Z tego względu najlepiej zwrócić się po pomoc do specjalisty. Tak jak dobry mechanik, naprawi nam auto, aby służyło nam przed długi czas, ponieważ jest profesjonalistą i się na tym zna, tak dobry dietetyk pomoże zapewnić nam zdrowie poprzez dobieranie odpowiednich produktów, które lądują na naszym talerzu.

Kiedy skorzystać z usług dietetyka?

dietetyk, dieta, odchudzanie, waga
fot. pixabay.com

Pomoc dietetyka jest wskazana w przypadku wystąpienia jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego. To też dobry pomysł jeżeli zmagamy się z nadwagą lub niedowagą. Zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, to cel większości osób, które decydują się na wizytę.

Jednak nie tylko w takim problemie może pomóc żywieniowiec. Dobry dietetyk to osoba, która dobierze nam indywidualny plan odżywienia, biorąc pod uwagę nasz obecny stan zdrowia, poziom tkanki tłuszczowej, tolerancje na poszczególne produkty oraz inne dolegliwości. Nierzadko z uwagi na braki poszczególnych mikroelementów w organizmie lub problemów z trawieniem, potrzebujemy diety lekkostrawnej lub bogatej w pewne substancje odżywcze.

Pomoc w określeniu prawidłowego odżywienia zapewnią dodatkowe badania oraz wywiad, o czym później.
Z porad dietetyka mogą skorzystać również zdrowe osoby, które chciałyby uzyskać rzetelnych informacji na temat zdrowego odżywiania się, czy jak robić zakupy spożywcze i wybierać zdrowe produkty. Należy pamiętać, że zdrowa dieta to też podstawa dobrego samopoczucia na co dzień.

Usługi dietetyka skierowane są również dla przyszłych i karmiących mam. Wiele z nich nie wie jak dokonywać odpowiednich wyborów żywieniowych, aby płód czy już obecne dziecko, rozwijało się prawidłowo i miało zapewnione wszystkie składniki odżywcze.

Wizyta u dietetyka – o czym musisz pamiętać?

Aby złożyć wizytę w gabinecie, najpierw w ogóle trzeba znaleźć dobrego dietetyka. Na szczęście internet to bogate źródło informacji i za pomocą wpisania w wyszukiwarkę treść: dobry dietetyk (nasze miasto), w prosty sposób możemy zobaczyć listę dostępnych specjalistów w pobliżu naszej lokalizacji. Żeby móc upewnić się, że trafiliśmy na rzetelnego fachowca, warto również zapoznać się z opiniami pacjentów, którzy skorzystali z danych usług. Wtedy będziemy niemal pewni, że nasz wybór jest odpowiedni.

Wizyta u dietetyka trwa zazwyczaj ok. 40 – 60 minut. Często na stronie internetowej gabinetu czy poradni dietetycznej są dostępne informację na temat tego, jak przygotować się do odwiedzin.

W tym celu, najczęściej musimy pamiętać o:

– dzienniczek 3-dniowego żywienia, który zawiera informacje o konsumowanych przez nas produktach, ilości wypijanej wody i innych substancji. Powinny znaleźć się tam dokładne ilości i porcję, z uwzględnieniem wszystkich przekąsek oraz cukru, który dodajemy do herbaty czy kawy. Im bardziej się przyłożymy do sporządzenia takiego sprawozdania, tym mniej pracy będzie miał dietetyk, w opracowaniu problemu i nakierowania nas na właściwe tory;

– badania, jak lipidogram, biochemiczne krwi, moczu, oraz w niektórych przypadkach specjalistyczne pakiety ( nerkowy, sercowy, wątrobowy itp.);

– listę przyjmowanych leków oraz suplementów;

– listę nurtujących pytań.

dietetyk, dieta, odchudzanie, waga
fot. pixabay.com

Najwięcej czasu zostaje zazwyczaj poświęcone na wywiad, szczegółowe pytania o cel wizyty i stan zdrowia oraz sposób odżywiania i analizę dzienniczka. Ponad to podczas wizyty wykonuje się dokładne pomiary ciała i wagi, z uwzględnieniem tkanki tłuszczowej.

Końcowy etap to zazwyczaj ustalenie odpowiedniej strategii dietetycznej i wstępnych założeń.

Często również osoby, składające pierwszy raz wizytę, pytają ile kosztuje wizyta u dietetyka? Koszt zależy od wielu czynników i waha się od 80 do nawet 400 zł. Wizyta kontrolna to koszt 60 – 200 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here