Żaluzje drewniane, czym kierować się przy zakupie?

0
718
żaluzje, drewno, okno
fot. pixabay.com

Odpowiednie osłony okienne potrafią nadać wnętrzu charakteru. Muszą być więc wybrane z głową. Nie możemy jednak kierować się głównie walorami estetycznymi. Będą używane niemal codziennie, musza być więc również w pełni funkcjonalne. Podpowiemy, na co jeszcze należy zwrócić uwagę, kupując żaluzje drewniane.

Jaki wymiar żaluzji drewnianych?

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, podczas gdy przymierzamy się do zakupu żaluzji drewnianych, jest dobór odpowiedniego wymiaru. Muszą zarówno atrakcyjnie się prezentować, jak i odpowiednio funkcjonować. Wybranie nieodpowiedniego rozmiaru może skutkować lub zupełnie uniemożliwić właściwe rozwijanie i zwijanie. Po kilkunastu próbach takiego użytkowania żaluzja może ulec zniszczeniu. Aby więc móc cieszyć się w pełni funkcjonalnością produktu, warto kupić go na wymiar, lub bardzo dokładnie określić wymiary.

Szerokość lameli i okna

żaluzje, drewno, okno
fot. pixabay.com

Żaluzja składa się z pojedynczych elementów, które zwane są lamelami. Czasy, gdy montowało się je w szybach, już dawno minęły. Obecnie nie stosuje się już takiego rozwiązania, co umożliwia dobranie dowolnej szerokości lameli. Zazwyczaj muszą być dopasowane do gabarytów okna. Nie będzie dobrze wyglądało, gdy nabędziemy lamele będą bardzo duże, a okno będzie posiadało standardowe wymiary. W przypadku dużych szyb, możemy zastosować szczebelki o szerokość nawet 6 centymetrów.

Wysokość zawieszenia żaluzji

Drewniane żaluzje można zamontować w pewnym odstępie od okna, podobnie jak to się ma w przypadku rolet dzień noc. Możemy umieścić je na ścianie lub we wnęce okiennej. Należy przy tym pamiętać, że zwinięta żaluzja zajmuje określoną przestrzeń. Jest to zazwyczaj 10 % jej długości po rozwinięciu. Należy wiec zamieścić ją tak wysoko, aby w dzień nie przysłaniała światła.

Czy żaluzje drewniane nadają się do łazienki?

Tak, ten element może być umieszczony jako dodatek aranżacji w naszej łazience. Istnieje jednak pewien warunek. Musi to być drewno pochodzące z egzotycznych gatunków drzew. Posiadają one oleiste substancje, co sprawia, że są odporne na wilgoć i pleśnienie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem przez długi czas.

Tego typu produkt, sprawdzi się również w kuchni, gdzie gotowanie generuje duże ilości pary, która chętnie osadza się w okolicach okien. W pozostałych pomieszczeniach możemy zastosować żaluzje z dowolnego materiału.

Jak dbać o żaluzje drewniane?
żaluzje, drewno, okno
fot. pixabay.com

Odpowiednia pielęgnacja żaluzji pozwoli na cieszenie się ich pięknym wyglądem przez długi czas. Poprawi to również ich trwałość. Unikajmy jednak czyszczenia ich morką szmatką. W takim wypadku może dojść do napęcznienia i zniekształcenia produktu.

Warto zaopatrzyć się w dedykowany detergent do drewnianych powierzchni. Jeżeli posiadamy w domu drewniane meble, to z pewnością taki jest on na naszej półce. Jeżeli nie, warto się w niego wyposażyć na przyszłość. Taki środek nakładamy za pomocą gąbki, szmatki lub bardzo delikatnej szczotki. Kurz z żaluzji możemy przetrzeć suchą szmatką bądź odkurzaczem, ze specjalną nakładką.

Dobrze sprawdzają się również środki nabłyszczające, które nadają żaluzją piękny blask. Należy pamiętać, że z tym produktem należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Bardzo ważna jest również regularność czyszczenia.

Bardzo dobrym pomysłem jest również zakup oczyszczacza powietrza. Zniweluje on drobinki kurzu, które są obecne w powietrzu, dodatkowo oczyści je z drobnoustrojów i innych zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do alergii, a nawet astmy.

Rolety drewniane do produkt, który idealnie komponuje się z jasnymi ścianami, w sypialni oraz łazience. Przed zakupem zwróćmy uwagę na jakość materiału. Nowinką technologiczną, która ucieszy miłośników gadżetów są żaluzje drewniane elektryczne, których użyjemy bezdotykowo. Możemy obsługiwać je za pomocą specjalnego pilota, lub nawet.. smartfona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here