Zmywarka – kiedy opłaca się ją kupić?

0
810
zmywarka, zmywanie, mycie, naczynia
fot. pixabay.com

Statystyki producentów sprzętu AGD mówią, że zmywarka to sprzęt domowy, który pozwala na znaczne zaoszczędzanie czasu. Dzięki niej, płacić mamy mniejsze rachunki za wodę oraz prąd, w przypadku mieszkań wyposażonych w bojler do podgrzewania wody. Jesteśmy bombardowani informacjami o tym, że zmywarka zużywa nawet 5 x mniej wody, niż gdybyśmy zmywali ręcznie, co generuje nam spore oszczędności. Czy jednak faktycznie tak jest? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Koszt zmywarki i detergentów

Zmywarki nie są już obiektem westchnień ludzi z mniej pojemnym portfelem. Bardzo duża konkurencja sprawiła sytuację, w której produkt ten możemy nabyć już za sumę 1000 złotych. Będzie ona miała zazwyczaj rozmiary 40 x 60. Możemy oczywiście skorzystać z droższych propozycji. W cenie 3000 złotych znajdziemy zmywarkę z bardzo rozbudowanymi funkcjami, lecz ich wspólny mianownik zostanie zachowany. Obie skutecznie zmyją naczynia.

Aby jednak mycie było możliwe potrzebujemy odpowiednich środków. Możemy zakupić zarówno te formie tabletek, żeli jak i proszku. Potrzebna będzie również sól do zmywarki, która umożliwia prawidłową pracę urządzenia oraz różne detergenty, które pomogą nam w czyszczeniu. Mogą to być zarówno środki chemiczne, jak i środki naturalne – soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy boraks. Opcjonalnie, możemy również wyposażyć się w nabłyszczasz. Jego koszt to ok 15 złotych. Tabletki nabędziemy za ok. 50 groszy za sztukę, a opakowanie soli to wartość 6 złotych.

Ile wody i prądu pobiera zmywarka?

zmywarka, naczynia, mycie, kobieta
fot. pixabay.com

Dużo zależy od tego, jaki program zdecydujemy się włączyć. Najmniej energii i wody zużyje tryb ekonomiczny, który będzie mył znacznie dłużej naczynia.

Zazwyczaj zmywarki na ekonomicznym cyklu pobierają od 10 do 12 litrów wody, co daję ok. 15 gorszy. Zużywają również 1 kWh prądu, za co zapłacimy ok 80 groszy. Przed zakupem tego produktu, warto wiec zrobić dokładne rozeznanie, zapytać sprzedawcy lub poczytać parametry producenta, by móc dowiedzieć się o rzeczywistym zużyciu tych czynników w trakcie pracy.

Używanie zmywarki – czy się opłaca?

Na podstawie powyższych wyliczeń, możemy oszacować, że koszt jednego użycia zmywarki, biorąc pod uwagę zużycie wody i prądu to koszt mniejszy niż złotówka. Do tej ceny musimy również dodać cenę detergentów. Przyjmijmy, że jest to zwykle w granicach 50 groszy. Całkowity koszt jednego cyklu zmywania, wynosi zatem w granicach 1,1 do 1,3 złotych, co w przeliczeniu na miesiąc da nam ok. 35-36 złotych. Jest to dość niska stawka, ja za taką wygodę.

Mycie ręczne może kosztować tyle samo lub nawet o wiele więcej. Ręczne zmywanie to zazwyczaj o wiele więcej zużytej wody, która musi mieć odpowiednią temperaturę – musi być więc podgrzana. Aby mycie naczyń było skuteczne należy zaopatrzyć się w gąbki, płyn do naczyń oraz opcjonalnie w rękawice gumowe.

Zmywanie ręczne może więc być o wiele droższe niż to, za pomocą zmywarki.

Oczywiście bezkonkurencyjna w kwestii wygody jest zmywarka. Zmywanie ręczne to czasochłonne zajęcie, a doczyszczenie patelni czy garnków z trudnych zabrudzeń, zajmuje nieraz bardzo dużo cennego czasu, który możemy spożytkować na praktyczniejsze rzeczy. Dla osób, które cenią sobie czas i wygodę, może być to świetne rozwiązanie, nawet jeśli mieliby ponieść z tego tytułu niewielkie straty finansowe, co jak wyżej pokazaliśmy, będzie raczej niemożliwe.

Ręczne zmywanie naczyń – ile kosztuje?

zmywarka, zmywanie, mycie, naczynia
fot. pixabay.com

Bardzo ciężko obliczyć, ile zużywamy wody i energii podczas mycia tradycyjnego. W tym celu, można użyć misek, aby mniej więcej oszacować ilość traconej wody i porównać z wynikami zmywarki.

Można przyjąć, że mycie pełnej naczyń umywalki zużywa ok. 4 litrów wody. Do tego dochodzi koszt detergentu do mycia, przyjmijmy że będzie to 100 ml płynu, co da ok. 60 groszy. Zakładając, że litr wody kosztuje ok. 37 groszy, wychodzi nam, że za jedno mycie zapłacimy ok. 2 złote. Nie liczmy tu jeszcze tego, że woda musiała zostać podgrzana co generuje dodatkowe koszty.

Jak widzimy jest to koszt o wiele wyższy, niż w przypadku zmywarki. Miesięcznie może być to oszczędność ok. 20 złotych, co rocznie, przyniesie 240 złotych zysku. Jednak są to wartości bardzo szacunkowe i sprawa jest dość bardzo indywidualna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here