Odpowiedni materac do łóżka – gwarant zdrowego i długiego snu

0
785
materac, łóżko, sypialnia
fot. pixabay.com

Jaki materac wybrać? To pytanie zadają sobie osoby, które pragną głębokiego, zdrowego snu. Odpowiedź jednak nie zawiera się w jednym zdaniu i wpływ na nią ma kilka czynników. Należy wybrać materac, który przede wszystkim spełnia nasze oczekiwania. Ma być dla nas wygodny i odpowiadać naszym potrzebom. Inny materac wybierzemy, jeżeli cierpimy na przewlekłe bóle pleców, a inny gdy prowadzimy sportowy tryb życia i mamy pracę fizyczną.

Jak wybrać dobry materac?

Podczas urządzania sypialni zwracamy uwagę przede wszystkim na styl wykończenia tego pomieszczenia. Dobieramy modne meble, pasujące dodatki, dbamy o każdy szczegół. Łóżko zazwyczaj jest centralnym punktem tego wnętrza, jednak rzadko zadajemy sobie trud poświęcenia chwili, na dobór odpowiedniego materaca. Nie zdajemy sobie sprawy, że jest to powierzchnia, na której spędzamy ok. 8 godzin dziennie! Dopiero, gdy występują powikłania zdrowotne, oraz bóle różnego pochodzenia, zaczynamy szukać winowajcy. Często okazuje się, że jest nim właśnie materac. Za twardy lub za miękki może być przyczyną złego komfortu podczas spania, a co za tym idzie może wystąpić pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia w ciągu dnia.

materac, łóżko, sypialnia
fot. pixabay.com

Dlatego właśnie aranżacje sypialni, należy zacząć od wybrania odpowiedniego materaca. To on da Ci poczucie odprężenia i właściwą pozycję podczas snu. Inaczej to pomieszczenie, może kojarzyć nam się z salą tortur, do której nie będziemy wracali z wielką przyjemnością. Można pokusić się o stwierdzenie, że dobry materac jest ważniejszym elementem niż sama oprawa łóżka, która pełni jedynie walory estetyczne. Należy nadmienić, że powierzchnia do spania wcale nie musi być droga. Szeroka oferta rynkowa, pozwala dobrać produkt, zgodnie z zasobami naszego portfela.

Poniżej przedstawimy kilka istotnych czynników, które mają wpływ na wybór odpowiedniego materaca do sypialni.

Jaka powinna być twardość materaca?

Niegdyś stosowano tylko jedną twardość materaca. Jednak postęp technologiczny, oraz nowinki ze świata medycyny, stworzyły konieczność wynalezienia produktów nowego typu. Mają one na celu dopasowanie się do naturalnych krzywizn ciała, z uwzględnieniem faktu, że każdy odcinek potrzebuje innej siły podparcia. Sklepy internetowe oraz stacjonarne oferują materace 3,5 oraz 7-strefowe. Podpierają one w zależności od modelu stopy, łydki, uda, biodra, odcinek lędźwiowy, barki, szyje czy głowę. Materace te, tworzone są w oparciu o dane statystyczne użytkowników. Przy wyborze takiego materaca, należy zwrócić uwagę, że każdy charakteryzuje się trochę inną budową. Dlatego tak ważne jest, aby dobierać ten produkt, uwzględniając indywidualne potrzeby.

Zaleca się kupowanie materacy, przede wszystkim w sklepach stacjonarnych. To tam zazwyczaj istnieje możliwość sprawdzenia i położenia się na produkcie.

W przypadku zakupu przez internet, musimy być bardziej uważni i czujni oraz określić wszystkie istotne parametry, przed wyborem odpowiedniego egzemplarza. Istnieje również możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni od otrzymania paczki, gdyby nie spełniał on naszych oczekiwań.

Niezależnie od sposobu zakupu, istnieje kilka zasad, które pomogą Ci w wybraniu odpowiedniego produktu. Oto one:

Połóż się na materacu (jeżeli masz możliwość to na kilku po kolei) i sprawdź, który bardziej do Ciebie przemawia.

Sprawdzając materac ułóż się w swojej najczęściej zajmowanej pozycji. Później układaj się na każdym możliwym boku. Jeżeli jest Ci wygodnie, z pewnością jesteś blisko dobrego wyboru.

Wykonaj tzw. test płaskiej ręki. Jeżeli leżysz i masz możliwość włożenia płaskiej dłoni między powierzchnie materaca, a swoimi plecami i dodatkowo zostaje jeszcze dużo miejsca, to materac jest prawdopodobnie zbyt twardy. Jeżeli natomiast nie możesz zrobić tego wcale, to wybrany model jest dla Ciebie za miękki.

Materac piankowy czy lateksowy – jaki wybrać?

Wybierając idealny materac, przede wszystkim powinniśmy zaopatrywać się w produkty sprawdzonego producenta. Opinie na temat danych firm, możesz bez problemu zweryfikować w internecie. Niezależnie czy będzie to materac lateksowy czy piankowy, punktem odniesieniem są zastosowane materiały. Powinny charakteryzować się wysoką jakością.

Czy materac musi być drogi?

materac, łóżko, sypialnia
fot. pixabay.com

Najlepszy materac wcale nie musi kosztować krocie. Każdy z nas ma inną budowę ciała i inne predyspozycje. Dla jednego dość tani model będzie jak najbardziej odpowiedni, inny użytkownik będzie potrzebował specjalistycznych materacy ortopedycznych. Cena nie jest tutaj w żadnym wypadku wyznacznikiem jakości i nie powinniśmy się nią sugerować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here