Odzieź robocza i BHP jak wybrać? Chodzi o bezpieczeństwo

0
870
praca, odzież, bhp
fot. pixabay.com

Przy wyborze odpowiedniej odzieży roboczej dla swoich pracowników lub dla siebie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Będzie to gwarantem bezpieczeństwa oraz wygody podczas wykonywanych prac. Zaowocuje to wydajnością i efektywną pracą.

Pierwszym czynnikiem przy wyborze odzieży roboczej, jest oczywiście branża, w której pracujemy. Pod uwagę należy wziąć warunki, temperaturę oraz wszelkie potencjalnie występujące zagrożenia. Im więcej czynników ustalimy, tym łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni ubiór.
Nadrzędną sprawą jest to, aby odzież nie krępowała ruchów, była wygodna i łatwa w czyszczeniu. Jest to szczególnie istotne podczas pracy w takich miejscach jak: zakład mechaniczny, budowa, rolnictwo czy drogownictwo.

Odzież robocza i bhp a przepisy

praca odzież bhp
fot. pixabay.com

Każdy pracodawca, zgodnie z art. 237 kodeksu pracy, jest zobowiązany do zapewnienia nieodpłatnej odzieży swoim pracownikom. Taka konieczność występuje w przypadku, gdy ich własne ubranie może ulec ubrudzeniu, zniszczeniu, lub nie jest dostatecznie przystosowana względem warunków bezpieczeństwa lub higieną pracy.

Należy pamiętać, że taka odzież stanowi własność pracodawcy, tak więc na nim również spoczywa obowiązek naprawy, konserwacji, prania czy odkażania poszczególnych elementów garderoby, aby spełniały one założoną funkcję.

Nie istnieją jednak poszczególne przepisy, dotyczące konkretnych stanowisk pracy. Każdy zakład jednak powinien dysponować wzorem, który kieruje się przy wyborze ubioru, dostosowanego do wymogów danego stanowiska. Jest to odpowiednie rozwiązanie, jednak tylko wtedy, gdy dogłębnej analizie zostały poddane czynności, które będzie wykonywał dany pracownik.

Wziąć na leży pod uwagę nie tylko walory estetyczne danych produktów, lecz przede wszystkim ich cechy użytkowe, dostoswane do potencjalnych zagrożeń i warunków pracy w danym środowisku.

Odzież robocza i ochronna – jakie są różnice?

Te dwa pojęcia często używane są ze sobą zamiennie. Czy słusznie? Otóż okazuje się, że są to zupełnie różne pojęcia.

Odzież robocza to wyposażenie mające na celu ochronę zdrowia pracownika, oraz jego prywatnego ubrania. Elementy tego typu to najczęściej kamizelki, bluzy robocze, koszulki i koszule, kurtki, spodnie ogrodniczki czy czapki.

Odzież ochronna sama w sobie jest już zabezpieczeniem, które chroni przed zagrożeniami, czyhającymi na danym stanowisku pracy. Mogą to być czynniki biologiczne, chemiczne, czy zagrożenia mechaniczne. Do odzieży ochronnej zaliczamy również elementy ochrony indywidualnej, chroniące pracownika przed urazami i kontuzjami. Zaliczamy do nich okulary, maski przeciwpyłowe, rękawice, hełmy i kaski czy przyłbice.

Odzież robocza – jak wybrać?

Podczas wyboru odpowiednich elementów garderoby, mających na celu poprawę jakości i bezpieczeństwa pracy należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby chroniły przed specyficznymi warunkami danej pracy. Trzeba wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia występujące na danym stanowisku, oraz zakres ruchów, który będzie najczęściej wykonywany.

Co się składa na odzież roboczą?

Odzież roboczą, który posiada standardowo pracownik składa się z kilku elementów. Są to:

– spodnie robocze różnego rodzaju,

– koszulka lub koszula,

– bluza lub polar,

– odpowiednie obuwie (ze wzmacnianymi czubami, półbuty, trzewiki),

– odzież chroniąca przed czynnikami zewnętrznymi, jak kamizelki, czy kurtki.

Jaki materiał odzieży roboczej wybrać?
praca odzież bhp
fot. pixabay.com

Na rynku istnieje szereg rozwiązań, dostosowanych do panujących w pracy warunków. Wybierając odpowiedni materiał do odzieży roboczej, należy wziąć pod uwagę charakterystykę wykonywanych czynności. Mamy szeroki wybór materiałów, który stosuje się do produkcji ubrań. To między innymi poliester, bawełna, elastan, akryl, poliamid oraz różne mieszanki tych materiałów.

Logo na odzieży roboczej – sposób na tanią reklamę

Aby podkreślić obecność na rynku, oraz zwiększyć identyfikację firmy z poszczególną działalnością, warto zainteresować się logowaniem odzieży symbolem firmy. Zwiększa to rozpoznawalność przedsiębiorstwa wśród konsumentów oraz zbliża pracowników. Stają się oni członkiem wielkiej drużyny, a taka przynależność zazwyczaj zachęca ich do należytego wykonywania swoich obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here