Czy wiesz jak wybrać pralkę? Najważniejsze wskazówki

0
649
pralka łazienka
fot. pixabay.com

Pralka to jedno z podstawowych urządzeń, które stanowi wyposażenie każdego domu. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy oraz energii. Pojawienie się pralek, umożliwiło o wiele łatwiejsze życie. Dzisiejszy postęp technologiczny, sprawia że współczesne pralki, posiadają dziesiątki trybów i funkcji, które zwiększają efektywność prania, przy mniejszym zużyciu prądu i wody. Ogromny wybór takiego sprzętu na rynku, sprawia, że zakup tego jedynego, to nie lada wyzwanie. Poniżej podpowiemy, czym kierować się kupując pralkę, która będzie służyła lata.

Na początku należy zaznaczyć, że każdy typ pralki, ma swoje wady jak i zalety. Jeżeli więc decydujemy się na taki zakup, powinniśmy najpierw przeanalizować nasze oczekiwania względem tego produktu. Mamy na myśli tutaj kolor urządzenia, który wpasuje się do danego pomieszczenia, jej rozmiar, który będzie też determinował ładowność, czy dodatkowe funkcje. Te czynniki mogą mieć wpływ na jakość późniejszego korzystania z urządzenia. Dlatego jeżeli nasze mieszkanie posiada kilku lokatorów, to słabym pomysłem będzie zakup pralki o małej ładowności.

pralka łazienka
fot. pixabay.com

Czym się kierować kupując pralkę?

Zdecydowanie największą popularnością, niezmiennie cieszą się pralki, które ładowane są od frontu. Korzystając z oferty marketów czy sklepów internetowych, doskonale widzimy sytuacje, w której taki typ pralek występuje w różnych wersjach kolorystycznych, wymiarach i cechuje się rozmaitymi funkcjami. Takie pralki są zazwyczaj też energooszczędne oraz bardzo wydajne. Pralki ładowane od przodu dodatkowo obracają się znacznie szybciej od ich odpowiedników, ładowanych od góry. Występują również w różnych wersjach do zabudowy.

Pralki wolnostojące i do zabudowy

Pralki dzielą się na te wolnostojące oraz do zabudowy. Pierwsze z nich są najbardziej popularne, gdyż są najłatwiejsze do instalacji i cechuje je uniwersalność. Występują w różnych rozmiarach, więc każdy znajdzie model, odpowiadający indywidualnym wymaganiom.

Pralki do zabudowy mieszczą się zazwyczaj w segmencie mebli kuchennych lub łazienkowych. Posiadają najczęściej szerokość – 60 cm, wysokość 82 cm oraz głębokość w granicach 50 – 60 cm. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że urządzenia po zamknięciu drzwiczek są niewidoczne. Jest to opcja, którą coraz częściej stosuje się urządzając nowoczesne wnętrza.

To jednak modele, które nie występują w wersjach ładowanych od góry, oraz charakteryzujące się małą pojemnością bębna. Są również zazwyczaj droższe od wolnostojących pralek.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując pralkę?

Pralki to urządzenia, o bardzo różnej charakterystyce i cechach. Mogą różnić się wieloma parametrami, jak jakość i kultura pracy, ładowność, rozmiary, sposób załadunku czy dodatkowe funkcje. Wybór odpowiedniego sprzętu, zazwyczaj zależy od zasobów naszego portfela. Im więcej pieniędzy jesteśmy w stanie poświęcić na zakup, tym więcej funkcji oraz lepszą jakość może nam zaoferować pralka. Na co jednak najbardziej zwrócić uwagę kupując pralkę?

pralka łazienka
fot. pixabay.com

Ładowność pralki

Pralki posiadają różne wymiary, które najczęściej definiują ich ładowność. Jest to parametr, który określa ilość prania mierzoną w kilogramach. Należy dobrać więc taką, która będzie odpowiednia dla rodziny teraz i za rok – dwa, uwzględniając również potencjalnych, nowych członków rodziny.

Pobór energii

Coraz częściej producenci zwracają uwagę na środowisko. Pralki dzieli się według efektywności energetycznej. Taka sama sytuacja występuje w przypadku zmywarek czy lodówek. Takie informacje znajdziemy na etykiecie produktu.

Pobór wody

Jest parametrem, który może wpłynąć na wysokość rachunków. Bądźmy czujni, w przypadku tego czynnika, gdyż niektóre pralki mogą pobierać 3 razy więcej wody od swoich konkurentów.

Obroty pralki

To bardzo ważny czynnik, który często jest decydującym, przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Maksymalna prędkość bębna podczas wirowania, wpływa na czas prania oraz stopień wysuszenia ubrań bezpośrednio po jego zakończeniu. Im większa wartość, tym prania będzie szybsze i bardziej suche po wyciągnięciu z bębna.

Poziom hałasu pralki

Chyba nikt nie lubi hałasujących urządzeń, które słychać nawet przy zamkniętych drzwiach. Niestety budżetowe rozwiązania, często wykazują się dużym hałasem, szczególnie podczas wirowania. Kultura pracy – jest czynnikiem w opisie produkty, który będzie definiował poziom hałasu, emitowanego przez sprzęt.

Programy prania pralek

Automatyczne pralki posiadają wiele pomocnych, zaprogramowanych trybów. Nie ograniczają się już jak kiedyś, tylko do prania, płukania i wirowania, lecz posiadają o wiele więcej funkcji. To m.in.:

– automatyczne dozowanie detergentu

– czyszczenie bębna

– dodawanie odzieży/podwójne drzwi

– opóźniony start

– podświetlane wnętrza

– podwójne/dodatkowe płukanie

– zdalne sterowanie

– pranie antyalergiczne, parowe

– odświeżanie ubrań

– pupil/zwierzęta/odkłaczanie

– sygnalizacja detergentu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here