Co robić, by mieć białe i zdrowe zęby? Sposoby na wybielanie zębów

0
729
białe zęby, uśmiech, wybielanie zębów
fot. pixabay.com

Chyba każdy z nas, marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, rodem z okładek najpopularniejszych czasopism. Niewątpliwie na barwę zębów maja geny, które decydują o zabarwieniu i grubości szkliwa. Następnym, istotnym czynnikiem, jest wiek. Wraz z upływem lat, szkliwo się ściera, co powoduje odsłonięcie tkanki zębiny o ciemniejszym zabarwieniu. Na te czynniki nie możemy nic poradzić, jednak należy pamiętać, że wpływ na kolor zębów mają jeszcze inne czynniki. Spośród nich, wymieniamy dietę oraz wszelakie nałogi. Kawa, herbata, alkohol oraz częste szczotkowanie zębów oraz leki i suplementy, mogą sprawić, że nasz uśmiech nie będzie przybierał formy, o którą tak zabiegamy. W niniejszym artykule, wyjaśnimy co zrobić, żeby mieć białe zęby.

Sposób na białe zęby – zacznij od dentysty

Wizyta u stomatologa, rzadko kiedy kojarzy nam się z miło spędzonym czasem. Jednak to właśnie częste kontrole stanu naszego uzębienia, może korzystnie wpłynąć na ich barwę. Spośród korzyści, na pewno możemy wymienić również krótsze i mniej bolesne leczenie, w przypadku wykrycia próchnicy.

Często nawet niewinny zabieg, w postaci usunięcia kamienia nazębnego, może wystarczyć, aby znacznie rozjaśnić kolor naszych zębów. Może być wykonywany na wiele różnych sposobów, m.in. za pomocą metody piaskowania, mechanicznej lub ultradźwięków.

białe zęby, uśmiech, wybielanie zębów
fot. pixabay.com

Po dokładnym oczyszczeniu szkliwa z wszelkiego nalotu, ważne jest również przyjrzenie się plombom. Te, które lata świetności mają już za sobą, mogą zmieniać kolor. Lepiej więc zmienić je na nowe, które posiadają materiały o trwałym kolorze.

Oczywiście istnieją również specjalne metody, których głównym efektem jest przywrócenie bieli zębom. Pierwszym z nich jest nałożenie specjalnych nakładek, które nosimy w domu. Może to być również zastosowanie różnych preparatów wybielających. Popularną metodą jest również nałożenie licówek. Do wad takich rozwiązań, z pewnością należy cena. Warto więc zapoznać się z możliwościami domowego wybielania zębów.

Jak wybielić zęby? Pasty wybielające

Stosowanie past wybielających, jest bardzo popularną metodą w walce o powrót jasnej barwy zębów. To jednak sposób, który umożliwia rozjaśnienie uzębienia o 1-2 tony. Takie specyfiki, zawierają specjalne enzymy i mikrogranulki, które mechanicznie usuwają osad, powstały na zębach.

Zaopatrując się w taki produkt, warto zwrócić uwagę na wskaźnik ścieralności RDA, który znajdziemy na opakowaniu. Nie powinien on przekraczać wartości 200, ponieważ w takim przypadku, możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc, ścierając szkliwo. Nie należy również stosować pasy wybielających dłużej niż przez 2 miesiące. Przy ich stosowaniu, pomocne mogą okazać się płyny i szczoteczki wybielające.

Co zrobić, żeby mieć białe zęby? Domowe sposoby

Chociaż istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych sposobów na wybielanie zębów, przeszkodą może być wciąż wysoka cena takich zabiegów. Jeżeli pragniemy poprawić kolor naszego uzębienia, nie sięgając bardzo głęboko do naszego portfela, powinniśmy skorzystać z domowych sposobów na wybielanie zębów.

Pierwszym z nich, może być sięgnięcie po specjalne preparaty, dostępne w każdej aptece. To między innymi pasy wybielające, jak Lacalut White, iWhite Instant, Elgydium Whitening, Biała Perła, Splat White Plus, Meridol czy Elmex Sensitive Whitening.

białe zęby, uśmiech, wybielanie zębów
fot. pixabay.com

Alternatywą wartą uwagi mogą być również nakładki i paski wybielające (Blanx, Biała Perła). Aby efekty były zgodne, z pożądanymi, należy stosować takie produkty przez kilkanaście dni, zgodnie z instrukcjami na ulotce lub opakowaniu. Nakładkę lub pasek, które wypełnione są specjalnym żelem, nakładamy na zęby i zostawiamy na określony czas. Substancje, które zawarte są w tego typu produktach usuwają osady i przebarwienia, co pomaga rozjaśnić barwę zębów.

Aby utrwalić powstałe efekty, należy sięgnąć po specjalne płyny do płukania jamy ustnej, które również charakteryzują się działaniem wybielającym. To produkty takie jak Colgate Max White, Listerine Advanced White czy iWhite Instant. Świetnym dodatkiem będą również nici dentystyczne oraz wybielające gumy do żucia.

Wiele poradników, radzi jak wybielić zęby domowymi sposobami, np. sodą oczyszczoną lub z sokiem z cytryny. Niewątpliwie, może być to skutecznych sposób, na rozjaśnienie barwy naszego uzębienia, lecz czasem bardzo wysokim kosztem. Nieumiejętne obsługiwanie się taką metodą, może doprowadzić do nadwrażliwości zębów, lub w skrajnych przypadkach do próchnicy.

Aby móc cieszyć się białymi zębami na dłużej, warto stosować zdrową dietę. Jeżeli nie wiemy jak, możemy skorzystać z pomocy dietetyka. Warto więc korzystać tylko z bezpiecznych sposobów, które są sprawdzone i przetestowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here