Pieprzyki, kaszaki, pajączki, brodawki, tłuszczaki – to tylko niektóre rodzaje zmian widocznych na skórze. Kiedy konieczne jest ich usuwanie? Jakie metody najlepiej sprawdzają się w ich likwidacji?
Zmiany skórne – kiedy trzeba je usuwać?
Nie każda zmiana na skórze musi być usunięta. Czasami jednak usuwanie zmian skórnych jest niezbędne, gdy stanowią one ryzyko chorobowe.
Najczęściej konieczne jest usuwanie znamion barwnikowych, które mogą świadczyć o rozwoju czerniaka, czyli niebezpiecznego raka skóry. Jest to niezbędne wtedy, gdy zmiana jest duża, asymetryczna, wypukła, zmieniła ostatnio swój kolor czy kształt.
Również wskazane jest Usuwanie zmian skórnych jak naczyniaki, które powstają na skutek nieprawidłowego wzrostu naczyń krwionośnych.
Łagodne zmiany mogą, lecz zwykle nie muszą być usuwane. Wielu pacjentów decyduje się jednak na ich zlikwidowanie w trosce o swój komfort oraz wygląd.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Gdy zmiana ma charakter złośliwy, podejrzewa się, że jest ona czerniakiem, wtedy usuwanie znamion na skórze prowadzone jest chirurgicznie.
Lekarz wycina wtedy zmianę wraz z marginesem zdrowej skóry. Następnie jest ona wysyłana do laboratorium w celu badania histopatologicznego, żeby ocenić rodzaj tkanki.
Ponadto chirurgicznie prowadzi się usuwanie pieprzyków, brodawek czy naczyniaków świadczących o procesie chorobowym, w przypadku których zastosowanie innych metod nie jest możliwe.
Laserowe usuwanie zmian skórnych
Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest laserowe usuwanie zmian skórnych. W tym przypadku zmiana jest miejscowo odparowywana z użyciem światła lasera, dlatego nie ma potrzeby jej wycinania. Po takim zabiegu nie pozostają żadne ślady jak blizny.
Tę metodę stosuje się wtedy, gdy konieczne jest usuwanie pieprzyków, popękanych naczynek, małych brodawek, tłuszczaków, włókniaków. W przypadku większych zmian może być konieczne wykonanie zabiegu kilkukrotnie.
Gdzie wykonać zabieg?
Osoby, które chciałyby skorzystać z zabiegu usuwania zmian skórnych, powinny w pierwszej kolejności udać się do gabinetu dermatologicznego, aby tam zbadać skórę.
Następnie lekarz będzie mógł zalecić odpowiednie postępowanie, czyli usunięcie zmiany laserowo albo jej chirurgiczne wycięcie.