Jaki materac do dziecięcego łóżeczka wybrać? Zapewnij maluchowi spokojny sen

0
692
materac dziecko łóżko
fot. pixabay.com

Wybór właściwego materaca dla naszej małej pociechy, to nie łatwa decyzja. W końcu dbamy o nasze dziecko, najbardziej tak potrafimy i staramy się ofiarować mu wszystko co najlepsze. Nie możemy zapytać go o komfort oraz wygodę, tak więc musimy sami, intuicyjnie zadecydować na jakim materacu powinno spać. Prawidłowe dobranie tego przedmiotu, zapewni maluchowi spokojny i przyjazny sen praz zapobiegnie niekorzystnym zmianom w kręgosłupie. Produkty te różnią się konstrukcją oraz materiałem wykonania. Poniżej podpowiemy, czym kierować się przy zakupie i jaki materac do dziecięcego łóżka wybrać.

Na początku skupimy się na bardzo istotnym parametrze, a mianowicie na materialne wykonania materaca. To od niego zależy twardość materaca oraz jego pozostałe właściwości.

Rodzaje materacy dla niemowlaków

materac dziecko łóżko
fot. pixabay.com

Materac pianki poliuretanowej – jest najbardziej budżetową i powszechnie wybieraną opcją. Posiada optymalną gęstość, przez co materac jest odpowiednio twardy.

Materac z pianki termoelastycznej – niczym kameleon, dopasowuje się do ciała względem panującej temperatury. Nie zaleca się go jednak w przypadku dzieci, poniżej 3 roku życia.

Materac kokosowy – wybór naturalnych materiałów, sprzyja mniejszej podatności na wszelkie alergie. Taki wybór, może hamować również rozwój grzybów i bakterii.

Materac lateksowy – dzięki swojej konstrukcji, dopasowuje się on idealnie do ciała, dzięki czemu, dziecko cały czas ma równomierne podparcie. Niestety może uczulać.

Materac kokosowo-piankowy z łuską gryczaną – łączy ze sobą 3 typy materaców. Dzięki piance, powierzchnia idealnie będzie podtrzymywała ciało, kokos posiada właściwości bakteriobójcze, a łuska gryczana, będzie idealnym wyborem po 6 miesiącu życia.

Materac kokosowo-bonellowy – tworzą go 2 warstwy, kokosowa i piankowa. Pomiędzy nimi znajdują się sprężyny.

Podczas wyboru materaca, niewątpliwie największą wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa. Tutaj niezmiernie ważnym jest rodzaj tworzywa, które zastosowane jest przy produkcji. Nie powinien on zawierać żadnych substancji chemicznych, oraz takich, które mogłyby przyczynić się do występowania alergii. Odpowiednim wyborem są materacy kokosowe lub piankowe, które skutecznie wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia drobnoustrojów, oraz poprawiają cyrkulację powietrza. Często, świeżo upieczeni rodzice zastanawiają się nad zakupem wodoodpornego materaca. Nie do końca jednak jest to dobre rozwiązanie, gdyż takie warianty nie przepuszczają powietrza. Prowadzi do w konsekwencji do szybszego pocenia malucha. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ochraniacz na materac, który zapewnia optymalną wentylację.

Twardy czy miękki materac dla dziecka?

Twardość czy grubość materaca, definiuje to jaką gęstość pianek posiada. Należy pamiętać, że waga małego dziecka jest stosunkowo niewielka. Powinien jednak stabilnie podtrzymywać kręgosłup, by uniknąć potencjalnych problemów w dalszym okresie życia. Z pewnością nie należy stosować zbyt miękkich materacy, gdyż utrudni to wszelkie ruchy dziecka. Bardzo twardy natomiast będzie przeszkodą w spokojnym śnie oraz podczas zabawy. Optymalnym rozwiązaniem jest średniej twardości materac, który zapewni odpowiednią podstawę oraz komfort i wygodę.

Certyfikaty i atesty w materacach dla dziecka

Jedną z ważniejszych kwestii, podczas wyboru odpowiedniego materaca dla dziecka jest to, czy dany producent, postarał się o przetestowanie go, przez zaufane instytucję.

materac dziecko łóżko
fot. pixabay.com

Takie przedmioty, powinny posiadają jak najwięcej atestów i certyfikatów, które będą świadczyły o ich bezpieczeństwie. Jest to też niezbędny wymóg, aby taki asortyment, mógł w ogóle być dopuszczony do sprzedaży. Podstawowym elementem jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. Gwarantuje to odpowiednią higienę i ochronę podczas codziennego użytkowania.

Bez wątpienia odpowiedni materac odgrywa ogromną role w każdym etapie życia człowieka. Szczególnie u niemowlaków, gdzie cały aparat ruchu jest dopiero rozwijany, jest to istotna kwestia. Podczas snu, organizm malucha się regeneruje, a wszelkie zaburzenia tego stanu, mogą prowadzić do mniejszych lub większych konsekwencji. Często rodzice małych dzieci, podczas gdy te płaczą, są marudne i nie mają apetytu zastanawiają się, w czym rzecz. Po wykluczeniu wszelkich chorób i dolegliwości, może okazać się, że chodzi właśnie o powierzchnie, na której maluch śpi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here