Chcesz dobrze spać? Wybierz odpowiednie łóżko do sypilani

0
741
łóżko sypialnia materac poduszka
fot. pixabay.com

Każdy zgodzi się, że w życiu bardzo ważna jest wygoda. Podczas wyboru łóżka, jak nigdy musimy zwrócić uwagę na ten mebel. W końcu po całym wyczerpującym dniu, powinniśmy sobie zapewnić odpowiednią dawkę snu, w komfortowych warunkach. Umożliwią to tylko wygodny materac i optymalnie dobrane łóżko. Całość dopełni pościel, narzuty i poduszki dekoracyjne, które będą odpowiadały za walory estetyczne.

Wybór najlepszego łóżka jest sprawą dość mocno indywidualną. Na szczęście rynek jest bardzo szeroki, co sprawia możliwość kupna produktu, który będzie spełniał nasze wszystkie oczekiwania. Oczywiście, istnieją pewne zasady, którymi należy kierować się podczas zakupu. Poniżej je przedstawimy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie łóżka?

Nadrzędną sprawą przy wyborze tego mebla jest to, aby był wygodny. Ma umożliwić nam spokojny i komfortowy sen. Wszak, będziemy spędzali w nim ok. 8 godzin dziennie, niedopuszczalną rzeczą jest więc to, aby było niewygodne.

łóżko sypialnia materac poduszka
fot. pixabay.com

Przed zakupem danego modelu, musimy zwrócić nie tylko na walory estetyczne tego mebla, lecz przede wszystkim na właściwości funkcjonalne. Jeżeli jest taka możliwość, połóżmy się na nim. Stwierdzimy wtedy, czy twardość i faktura materaca nam odpowiada. Ważne jest również to, abyśmy mieli miejsce do swobodnego przybrania naszej ulubionej pozycji podczas spania.

Oczywiście pewnym ograniczeniem jest przestrzeń, w którym ma stanąć łóżko. Jeżeli dobieramy łóżko do wnętrza, należy również zadecydować, czy ma ono być centralnym meblem w danym pomieszczeniu, czy komponować z innymi pozostałymi w pokoju, np. z komodą.

Przed dokonaniem zakupu, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe elementy jak stelaż pod materac czy zagłówek, który umożliwi wygodne korzystanie z laptopa, czytanie czy oglądanie telewizji podczas spoczynku na łóżku.
Stelaż łóżka będzie wpływał na wygodę. Za jego pomocą, często jesteśmy w stanie regulować sprężystość i twardość w części lędźwiowej, przez co możemy dopasować ten mebel do swoich preferencji.

Jakie wyróżniamy konstrukcje łóżka?

Istnieje wiele rozwiązań, jeżeli chodzi o budowę łózka. Umożliwia to wpasowanie tego elementu do wnętrz o różnych wymiarach i kształtach. Dla jednych ważną kwestią będzie możliwość przechowywania pościeli i dodatkowej kołdry w łóżku, inni natomiast będą sobie cenili bardziej powierzchnie użytkową danego pomieszczenia. Z pomocą wtedy może przyjść łóżko chowane w szafie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić bardzo dużo miejsca.

Nie bez znaczenia zostaje również materiał wykonania ramy i zagłówka. Najbardziej popularnym i pożądanym jest oczywiście drewno. Jego popularność wynika z uniwersalności i odporności na uszkodzenia. Meble drewniane mogą posłużyć nam przez wiele lat. Dodatkowo, wpasują się w ramy każdego pomieszczenia, niezależnie od stylu, w którym zostanie urządzone. Dużą popularnością ostatnimi czasy, cieszą się również łóżka tapicerowane w kolorze dopasowanym do sypialni.

Jak dopasować wymiary łóżka do wnętrza?

łóżko sypialnia materac poduszka
fot. pixabay.com

Podczas wyboru naszego ukochanego łóżka, jedną z podstawowych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę to odpowiednie wymiary mebla. Powinno być odpowiednio szerokie. Pojedyncze liczyć musi co najmniej 90 cm, a podwójne 160 cm. Górnej granicy nie ma, gdyż jak dobrze wiemy, im większe łóżko tym lepsze. Jeżeli jednak mamy do dyspozycji małą sypialnie, wybierzmy skandynawskie lub kontynentalne łóżko. Jego długość jest już dość indywidualną kwestią, natomiast przyjmuje się, że powinno mieć 25 cm więcej niż najwyższa osoba, która na nim będzie spała.

Łóżko do sypialni – z jakiego materiału?

Wybór materiału łóżka jest raczej obojętne dla komfortu snu, lecz może mieć wpływ na walory estetyczne sypialni. Mamy do wyboru głównie łóżka drewniane oraz tapicerowane. Niezależnie od naszych preferencji, z pewnością powinniśmy wybierać meble wysokiej jakości, z gatunkowo dobrych materiałów. Wariant drewniany to dobra opcja do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Tapicerowane podniesie komfort użytkowania.

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Warto ustawić łóżko w ten sposób, aby był do niego dostęp z trzech stron. Wezgłowie powinno przylegać do ściany. Łóżko nie powinno być blisko kaloryfera oraz powinno być ustawione w znacznej odległości od drzwi wejściowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here