Mata grzewcza – jak działa i gdzie można ją założyć?

0
813
mata, ogrzewanie, dom
fot. pixabay.com

Elektryczne ogrzewanie podłogowe działa dzięki kablom lub matom grzewczym, które zamontowane są pod posadzką. Szczególnie to drugie rozwiązanie cieszy się ostatnio sporym zainteresowaniem, ze względu na łatwość montażu.

Maty grzewcze są urządzeniami, które montuje się w podłodze, co gwarantuje ciepło w danym pomieszczeniu. Mogą być stosowane do wspomagania ogrzewania, bądź jako główne źródło.

Skład tego produktu to cienkie przewody elektryczne, które występują na siatce samoprzylepnej z włókna szklanego. To bardzo cienka i wytrzymała konstrukcja. Takie rozwiązanie jest żywotne, bezpieczne i niemal bezawaryjne.

Bardzo cienka konstrukcja maty grzewczej, stwarza możliwość montażu jej nawet tam, gdzie mamy bardzo ograniczoną wysokość posadzki. Niewielka warstwa obniża również konieczność używania dużej ilości kleju lub innej masy, co pozytywnie wpływa na wysokość kosztów takiej instalacji.

Maty grzewcze są zazwyczaj samoprzylepne, co zdecydowanie ułatwia ich montaż. Przewody są sprężyste i bardzo elastyczne, co sprawia że się nie odkształcają i świetnie dopasowują do danej powierzchni.

Takie rozwiązanie możemy zastosować pod płytkami gresowymi, kamiennymi lub ceramicznymi.

Takie ogrzewanie podłogowe może służyć nie tylko jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu, lecz stanowić jego podstawę. Ciepła podłoga to bardzo przyjemna sprawa w każdym domu i nie tylko. Bardzo prosty montaż mat grzewczych, umożliwia wykonanie tej czynności podczas każdego etapu remontu budynku.

Jak działa mata grzewcza?

mata, ogrzewanie, dom
fot. pixabay.com

 

Ciepło w tym produkcie wytwarzane jest przez przewód grzejny. Wykonany jest on przy pomocy technologii spotu drutów wolframowo niklowych. Ciepło, które możemy poczuć, pochodzi z oporu, które powstały na drutach przewodu grzejnego. Powstała energia jest przenoszona na powierzchnie podłogi, co ogrzewa pomieszczenie.

Jakie są rodzaje mat grzewczych?

Maty grzewcze, możemy podzielić ze względu na kilka parametrów. Poniżej przestawimy najczęściej stosowane klasyfikację.

– zasilanie elektryczne: napięcie znamionowe.

– klasa izolacji zewnętrznej,

– konstrukcja żyły grzejnej,

– moc grzewcza,

– powierzchnia maty grzewczej.

Jakie jest zastosowanie maty grzewczej?

Dzięki swojej uniwersalnej budowie, maty grzewcze posiadają szeroki wachlarz zastosowań. Mogą służyć do ogrzewania mieszkania lub domu, hal przemysłowych i magazynowych, zapewniać ciepło w biurach, przedszkolach, szkołach czy szpitalach i hotelach.

Znajdują również zastosowanie w przemyśle, przy etapach produkcji, w rolnictwie, przy ogrzewaniu chowu zwierząt i roślin.

Maty grzewcze – łatwe w montażu

Spośród największych zalet tego rozwiązania wymienia się łatwość montażu. Jest to czynnik, który w dużej mierze decyduje o wybraniu tego typu ogrzewania. W przeciwieństwie do innych wariantów, jak wodne czy elektryczne ogrzewanie, maty nie wymagają specjalistycznej wiedzy i dużych remontów. Umieszcza się je na cienkiej warstwie substancji klejącej, tuż pod powierzchnią.

Z powodzeniem możemy zamontować je samodzielnie, co pozwoli na zaoszczędzenie dużej ilości gotówki. Jedyny koszt montażu, to elektryk, który podłączy maty do sieci elektrycznej.

Maty grzewcze i ich funkcjonalność

Optymalnie zamontowane, skutecznie ogrzeją pomieszczenie. Taki system ma również zaletę, która szczególnie przypadnie do gustu osobom, które są alergikami lub nie lubią sprzątać. Maty grzewcze nie powodują unoszenia się kurzu oraz nie mają wpływu na wysuszenie powietrza.

Można zamontować je na każdej powierzchni, co sprawdzi się również w przypadku małych pomieszczeń. Regulacja temperatury, umożliwia dostosowanie ciepła do indywidualnych preferencji.

Maty grzewcze, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, można zamontować praktycznie wszędzie. Niezależnie, czy jest to salon, kuchnia czy łazienka. Należy jednak pamiętać o tym, że nie możemy umieścić ich pod elementami stałej zabudowy. Są to konstrukcje jak kabina prysznicowa, wanna czy kominek.

Ile kosztują maty grzewcze?
mata, ogrzewanie, dom
fot. pixabay.com

Spośród nielicznych wad, możemy wymienić cenę mat grzewczych. To dosyć drogie rozwiązanie, które zwykle przewyższa swoją ceną kable grzewcze. Jednak możemy sporo oszczędzić, montując je samodzielnie, co nie jest możliwe w przypadku wyboru innych rozwiązań.

Do stałych kosztów należy doliczyć te, związane z eksploatacją. Jeżeli będą pełniły funkcje głównego ogrzewania, mogą być dość sporę, jednak wszystko zależy tutaj od czasu korzystania oraz mocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here