Jak nabrać pewności siebie? Proste wskazówki

0
744
pewność siebie zaufanie zwycięstwo kobieta
fot. pixabay.com

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie jest przede wszystkim stanem umysłu. To poczucie własnej wartości, samoakceptacja i zadowolenie z siebie. Składa się na nią również zaufanie, wiara we własne możliwości oraz odpowiedzialność za wszystkie swoje czyny. Pewność siebie to również pozytywne nastawienie do otoczenia.

We współczesny świecie, pewność siebie jest fundamentem naszych działań. Bez niej nie możliwe jest wręcz zawieranie nowych znajomości, podejmowanie ryzyka, stawianie na swoim, czy długa, obfita w sukcesy kariera. Brak pewności siebie, często objawia się nieśmiałością, która przeszkadza nam w realizacji wielkich marzeń oraz relacjach, co może odbić się również na polu uczuciowym.

Przyczyny braku pewności siebie

Głównym powodem braku pewności siebie jest niska samoocena. To brak akceptacji swoich wad i zalet, które zresztą tworzą każdego człowieka.

Jeżeli mamy niską samoocenę, nie jesteśmy pewni siebie. Nie da się inaczej. Często nie doceniamy mniejszych lub większych sukcesów i żyjemy uświadomieni, że nic w życiu nam nie wyszło i nic nie osiągnęliśmy. Jest to zaburzony obraz rzeczywistości, który powoduje pogorszenie naszego samopoczucia, co w konsekwencji prowadzi to poczucia beznadziejności.

Również brak wiary we własne możliwości skłania nas do braku pewności siebie. Nie dociera do nas fakt, że jesteśmy osobami, o wielkich możliwościach. Wszak jesteśmy w stanie zrealizować każdy plan, który wpadnie nam do głowy. Wystarczy tylko odpowiednio wszystko rozplanować i dzielnie, z uniesionym czołem przetrwać wszelkie porażki po drodze. Henry Ford zwykł mawiać: „czy myślisz, że nie możesz, czy myślisz, że możesz w obu przypadkach masz rację”.

pewność siebie kobieta
fot. pixabay.com

Dużą barierą spotykaną u niepewnych siebie osób jest również strach o opinii innych ludzi. Często jest to powód powstrzymywania naszych działań. Jednak zazwyczaj nasze plany, cele i pragnienia są obojętne dla innych. Warto wiedzieć, że często ludzie widzą mniej więcej tyle co czubek własnego nosa, nie ma sensu więc myśleć co powiedzą inni.

Poniżej przedstawimy kilka skutecznych sposobów na to, jak nabyć pewność siebie, już w kilka chwil.

Przywołaj chwile, gdy czułeś się pewny siebie

To bardzo skuteczna metoda, zwiększania pewności siebie. Przypomnij sobie chwile, w których pękałeś z dumy, czułeś że możesz wszystko. Ta metoda polecana jest szczególnie przed wykonaniem jakiegoś trudnego zadania, jak np. przemówienie publiczne.

Przyjmij odpowiednią postawę

Liczne badania naukowe pokazały, że prawidłowa postawa ciała oraz mimika wpływają na nasze samopoczucie i odczuwane emocje. Bardzo ważne jest więc przyjmowanie odpowiednich pozycji. Zamiast garbienia i przybierania dziwnych póz, wyprostuj sylwetkę i unieś głowę. Nie wychylaj jej jednak zbyt wysoko. Aby w mig poprawić swoją pewność siebie, stań w tzw. pozycji mocy. Stań prosto z prostym kręgosłupem, trzymając ręce na biodrach, przez ok. 2 minuty. Taka pozycja obniży poziom kortyzolu we krwi.

Zadbaj o wygląd

Nadrzędna sprawą jest dbanie o wygląd. Stań przed lustrem w piżamie, a później ubierz elegancką koszulę i marynarkę. Jak czułeś się w obu przypadkach? Odpowiedz jest prosta. Traktuj siebie jako ważną osobistość, która przykłada niezwykła wagę do wyglądu. Jest on bardzo ważny nie tylko z punktu widzenia Twojej pewności siebie, lecz również w kontaktach z innymi ludźmi. Użyj golarki do przystrzyżenia brody, ułóż starannie włosy. Pamiętaj o wyczyszczeniu butów.

Odpowiedni sposób mówienia

Do nienagannego wyglądu oraz wyprostowanej pozycji, dodaj również odpowiedni sposób mówienia. Mów nieco wolniej i wyraźniej. Niepewne siebie osoby często mówią szybko i niewyraźnie. Głos powinien być pewny i nie zachwiany.

Kontroluj emocje

zaufanie pewność siebie
fot. pixabay.com

Kontrola swoich emocji to bardzo trudna sztuka. Nikomu nie przychodzi to łatwo, jednak wyniki potrafią być spektakularne. Jeżeli ktoś Cię zdenerwuje, pomyśl o pięknych momentach swojego życia, lub o czymś przyjemnym. Osoby niepewne siebie poznasz po tym, że łatwo je wyprowadzić z równowagi.

Ucz się całe życie

Pogłębiaj swoją wiedzę oraz kompetencje w interesujących Cię dziedzinach życia. To również klucz do nabrania wielkiej pewności siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here