Olej kokosowy – czy jest zdrowy?

0
787
olej kokosowy, kokos, zdrowie, uroda
fot. pixabay.com

To co znajduje się na naszym talerzu, głównie definiuje to jak się czujemy i jak wygląda kondycja naszego organizmu. Powinniśmy więc stawiać na produkty zdrowe, jak najmniej przetworzone, o dużej wartości odżywczej. Wszak, można uniknąć wielu chorób i schorzeń, wybierając odpowiednie produkty i jeść konsumować odpowiednie posiłki.

Jednym z produktów, który powinien znaleźć się w naszej kuchni jest olej kokosowy. Jest to jeden z popularnych superfoods, czyli tzw. super żywności, która świetnie oddziałuje na naszym organizm, za sprawą wartości odżywczych w swoim składzie. Na chwile obecną, istnieje ok. 2000 badań, które zgodnie twierdzą, że olej kokosowy jest jednym z najzdrowszych produktów spożywczych na świecie. Duża ilość prozdrowotnych właściwości nie oznacza jednak, że możemy zajadać się tym produktem w nieograniczonej ilości. Jakie właściwości na olej koksowy?

Olej kokosowy – skład

olej kokosowy, kokos, zdrowie, uroda
fot. pixabay.com

Zimnotłoczony olej w swoim składzie posiada 94 % kwasów tłuszczowych nasyconych, w tym 62 % stanowią kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe, oraz wyższe kwasy tłuszczowe. Najdziemy tam również witaminy z grupy B, C i E. Spośród mikroelementów, wymienić możemy fosfor, cynk, magnez, wapń i żelazo.

Przechowany w pokojowej temperaturze czy lodówce olej kokosowy przypomina swoją konsystencją smalec, jednak pachnie o wiele przyjemniej ( zwłaszcza wersja nierafinowana). Powyżej temperatury 25 stopni Celsjusza tłuszcz zamienia się w żółty płyn.

Właściwości oleju z kokosa

Olej kokosowy wykazuje bardzo duży wpływ na nasz organizm. Jest on oczywiście pozytywny. Wyżej wymienione substancje, powodują poprawę kondycji układu krążenia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób jak nadciśnienie tętnicze, czy w konsekwencji zawał serca.

Olej z kokosa zapobiega odkładaniu się złogów w żyłach, co może chronić przed miażdżycą. Ten produkt to również bardzo dobre rozwiązanie w diecie osób borykających się z cukrzycą.

Olej kokosowy ma jednak właściwości pomocne nie tylko dla wnętrza organizmu człowieka. Również na zewnątrz jego składniki wykazują dużą pomoc. Otóż produkt ten, znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. To składnik wielu odżywek, szamponów i kosmetyków, które pomagają odżywić i nawilżyć czy to skórę czy włosy. Dostępne są również balsamy i kremy do ciała z olejem kokosowym, które wykazują działanie kojące na nadmiernie suchą skórę.

Kremy do ciała i balsamy zawierające olej kokosowy z pewnością przypadną zatem do gustu osobom, których problemem jest nadmiernie sucha skóra.

Olej kokosowy czy jest zdrowy?

Produkt ten zyskał w ciągu kilku lat wielu fanów i bardzo dużą popularność. Jest on świetną alternatywą tłuszczów zwierzęcych oraz roślinnych.

Nie należy jednak przesadzać z jego ilością. Olej z kokosa posiada bardzo dużą zwartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które w dużych ilościach są bardzo niezdrowe. Eksperci zalecają umiarkowane spożycie.

Olej z kokosa zwiera dużo tłuszczów, które są sporym ładunkiem kaloryczny. Muszą więc uważać na nie osoby, które dbają o linie. Spożywany w bardzo dużych ilościach, może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Olej kokosowy nierafinowany czy rafinowany?

olej kokosowy, kokos, zdrowie, uroda
fot. pixabay.com

Na rynku znajdziemy dwie odmiany oleju koksowego. Jest to olej z kokosa rafinowany oraz nierafinowany. Znajdziemy je w większości supermarketów. Czym się różnią?

Przede wszystkim procesem produkcji oraz zawartością składników odżywczych. Lepszym wyborem wydaje się być nierafinowany olej koksowy, ponieważ jest to wersja organiczna, gdzie podczas obróbki poddaje się go mniejszej temperaturze. Dzięki temu zachowuje się większa wartość odżywczą i naturalny zapach kokosa, czego nie ma w oleju koksowym rafinowanym.

Rafinowana wersja jednak nie różni się bardzo od konkurenta. Pozbawiona jest niektórych wartości i zapachu, lecz to dalej bardzo zdrowa alternatywa innych tłuszczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here