Zielona herbata czy jest zdrowa? Poznaj jej sekret

0
725
zielona, herbata, napar, zdrowie, uroda
fot. pixabay.com

Prozdrowotny wpływ zielonej herbaty i jej pomocne działanie na ludzki organizm jest znany od tysiącleci. Herbata zielona kojarzy nam się głownie ze środkiem pomagającym oczyścić organizm oraz w walce z pozbyciem się zbędnych kilogramów. Czy oprócz tego ten napój ma jakieś korzystne działanie? Ile jej pić, aby nie przedobrzyć? Czy zieloną herbatę może pić każdy?

Zielona herbata kryje w sobie wiele odmian napoju. Ich różnica to przede wszystkim wielkość i wygląd listków. Posiadają różny zapach, kolor i zawartość poszczególnych substancji. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od pory roku, w której zbiera się liście herbaty oraz ich wieku.

Najważniejszą kwestią po zerwaniu liści zielonej herbaty jest to, aby listki zostały przerobione, zanim rozpocznie się proces fermentacji. Najczęściej jest to okres do godziny po ich zerwaniu. Należy je odpowiednio wysuszyć i podgrzać. Zachowuje się wtedy najwięcej składników i prozdrowotnych substancji, których zresztą w tym napoju jest bardzo dużo.

Zielona herbata – co zawiera?

zielona, herbata, napar, zdrowie, uroda
fot. pixabay.com

Magiczny skład herbaty zielonej to nie żadna tajemnica. Znajdziemy tutaj mnóstwo katechinów, które są bardzo silnymi antyoksydantami oraz rozbudowany zestaw polifenoli. Ponad to napój ten zawiera szereg innych pomocnych substancji dla organizmu. To m.in.:

aminokwasy, garbniki, lipidy, wapń, cynk, witaminy, A, B, C, E, miedź, potas, fluor, mangan.

Właściwości zielonej herbaty – dla kogo?

Ten charakterystyczny w smaku napój, posiada wiele cennych dla naszego organizmu składników. Pomagają one w walce z wieloma schorzeniami narządów i regulują pracę organizmu. Regularne picie tego napoju może pomóc w:

– przeciwdziałaniu tworzeniu się cellulitu,

– walce ze stanami depresyjnymi,

– obniżeniu ryzyka udaru, zawału i choroby wieńcowej,

– w walce z problemami z nadciśnieniem,

– ochronie przed paradontozą i chorobą dziąseł,

– obniżeniu poziomu trójglicerydów,

– profilaktyce chorób nowotworowych,

– poprawię pamięci i niwelowaniu ryzyka zapadnięcia na demencje starczą,

– poprawię wyglądu skóry, oraz przeciwdziałaniu skutków jej starzenia,

– odchudzaniu, w walce o smukłą sylwetkę.

Zielona herbata – czy jest dla każdego?

Niestety, jak to bywa nawet z najzdrowszymi produktami, tak jest również w tym wypadku. Zielona herbata, mimo swojego szeregu świetnych właściwości, nie może być spożywana przez każdego. Kto nie może pić zielonej herbaty? Przede wszystkim ostrożnie powinny spożywać je osoby w podeszłym wieku, oraz dzieci do lat 10. W swojej diecie nie powinny jej uwzględniać kobiety w ciąży oraz osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, choroby serca oraz problemy z oczami, jak jaskra.

Jak parzyć zieloną herbatę?

zielona, herbata, napar, zdrowie, uroda
fot. pixabay.com

Parzenie herbaty zielonej może stać się codziennym rytuałem. Aby stworzyć idealny napar, powinniśmy uważać na kilka kwestii. Pomoże to zachować wszystkie cenne właściwości herbaty. Nie jest to bardzo trudna czynność, lecz mimo wszystko, bardzo często parzymy ją w nieodpowiedni sposób, co sprawia, że nie korzystamy z jej całkowitego potencjału.

Dzbanek, czy szklanka w którym chcemy zaparzyć herbatę musi być suchy i w miarę możliwości ogrzany wrzątkiem. Temperatura wody, która jest idealna do parzenia wynosi od 60 do 90 stopni Celsjusza, wszystko zależy od gatunku herbaty.

Nasuwa się pytanie, jak sprawdzić temperaturę wody. Otóż najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest zastosowanie termometru. Jeżeli jednak go nie posiadamy, to możemy oprzeć się na założeniu, że zagotowana woda w temperaturze pokojowej po ok. 4 minutach osiąga 90 stopni Celsjusza. Po ok. 15 minutach jest to ok. 70 stopni Celsjusza. Taki przelicznik powinien nam znacznie ułatwić prawidłowe zaparzanie.

Kupując poszczególny typ herbaty, należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu, lub poszukać stosownych informacji w internecie. Nabywając ten produkt, należy wybierać herbaty liściaste, nie te w torebkach. Jeżeli posiadamy twardą wodę w domu, powinniśmy parzyć herbatę nieco dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here