Worki próżniowe, do czego się przydają? Mają mnóstwo zastosowań

0
490
pakowanie, próżnia, worki, kompresja
fot. pixabay.com

Worki próżniowe to obecnie zyskująca ciągle na popularności metoda zabezpieczania żywności, lecz nie tylko. Za ich pomocą możemy spakować ubrania, pościel, koce, czy inne tekstylia. To świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu lub pomocny element w podróży. Podczas pakowania w taki sposób, należy zwrócić uwagę aby umieszczać tam rzeczy, które mogą się skurczyć.

Worek próżniowy – co to jest?

Pakowanie próżniowe ubrań bądź innych przedmiotów, które zajmują sporo miejsca, a nie są przez nas używane, wymagają worków do pakownia próżniowego. To innowacyjne rozwiązanie, które pomaga zwiększyć ilość powierzchni użytkowej, oraz pozwala na przechowywanie przedmiotów w sterylnym miejscu, do którego nie mają dostępu owady, bakterie i inne czynniki zewnętrzne.

Większość pojemników próżniowych posiada z jednej strony zawór, który umożliwia odsysanie powietrza za pomocą rury odkurzacza. Występują również modele, które są już wyposażone w specjalną pompkę do odsysania powietrza. Pompowanie jednak w tym wypadku wymaga włożenia wysiłku w tą czynność.

Dobrej jakości worek próżniowy, posiada również zwrotny zawór – który przeciwdziała uciekaniu powietrza, nawet podczas otwartej pokrywy. Większość modeli ma również specjalny zamek na całej szerokości, który pomaga wkładać i wyjmować przedmioty. Worki próżniowe wykonane są przeważnie z przezroczystego tworzywa, z poliamidu lub nylonu.

Jak spakować ubrania w worki próżniowe?

pakowanie, próżnia, worki, kompresja
fot. pixabay.com

Do odpowiedniego zapakowania elementów garderoby za pomocą worków próżniowych, potrzebujemy:

– wyżej wymienionego produktu,

– odkurzacza z rurką ssącą lub dołączonej do worka pompki.

W zależności od rozmiarów worka, możemy spakować do niego jedną lub kilka sztuk ubrań.

Pakowanie próżniowe ubrań

Aby poprawnie wykonać tą czynność przedstawiamy schemat krok po kroku.

Na samym początku wkładamy poszczególne rzeczy przez boczny otwór. Układamy je równomiernie i jeżeli to możliwe to na płasko. Staramy się wypełnić całą powierzchnię pojemnika próżniowego.

Zamykając suwak, sprawdzamy czy powietrze się nie wylatuje na zewnątrz.

Otwieramy pokrywę zaworka i przykładamy do niego pompkę lub końcówkę odkurzacza.

Włączamy odkurzacz, w miarę możliwości na najmniejszą moc, aby móc mieć możliwość korygowania ewentualnych niedogodności.

W zależności od tkaniny, ubrania powinny zmniejszyć swoją objętość nawet o ¾ swojej początkowej powierzchni.

Przechowywanie próżniowe tekstyliów

pakowanie, próżnia, worki, kompresja
fot. pixabay.com

Próżnia to również dobry pomysł, aby przechowywać inne tekstylia. Mowa tu o ręcznikach, kocach, obrusach. Dzięki temu zyskamy dużo miejsca w komodach czy szafkach. Pościel będzie sterylnie przechowywana, co uniemożliwi dostanie się do niej różnych drobnoustrojów czy kurzu.

Pakowanie próżniowe stwarza nam sytuacje, w której możemy podzielić pościel na zimowa i letnią lub poukładać ją rozmiarami czy kolorami. Możemy również dodać do nich poduszki, podszewki.

W workach próżniowych możemy przechowywać również dziecięce zabawki, książki i wszystko inne co nam tylko przyjdzie do głowy. Pozwoli to zaoszczędzić sporo miejsca w domu, oraz umożliwi zachowanie nienagannej czystości przedmiotów.

Gdy chcemy zakupić worki próżniowe do pościeli, wystarczą te o rozmiarach 100 x 100 cm. W przypadku mniejszych elementów jak ubrania, optymalnym rozwiązaniem jest wybór rozmiaru 70 x 70 cm. Istnieją również worki podłużne do płaszczy czy na garnitur o wymiarach np. 140 cm x 90 cm, dzięki czemu nie musimy zaginać starannie wyprasowanych elementów garderoby.

Próżniowe przechowywanie żywności

Worki próżniowe pomogą Ci również w przechowywaniu żywności. Mogą być to warzywa, owoce, czy nawet drugie śniadanie do pracy. Dzięki takiemu opakowaniu mamy pewność, że produkty jeszcze bardzo długo będą świeże i nie stracą swoich walorów smakowych. Dzięki próżniowemu pakowaniu żywności, możemy przedłużyć trwałość żywności do 5 razy. Chronimy je również przed różnymi bakteriami.

Worki próżniowe w podróży

Ten produkt świetnie sprawdza się również w podróży. Jeżeli mamy do dyspozycji ograniczoną ilość miejsca w walizce – worki próżniowe sprawdzą się idealnie. Dzięki nim spakujemy o wiele więcej, niż bylibyśmy w stanie to zrobić bez nich. Wszystkie ubrania, które zapakujemy próżniowo, mogą zmniejszyć się aż 4 krotnie. Co oznacza to w praktyce? Będziemy mogli zapakować się w jedną walizkę zamiast dwóch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here