Kołdra na zimę i lato, czym się różnią?

0
727
kołdra łóżko sypialnia
fot. pixabay.com

Konieczność przykrycia zachodzi nawet podczas lata. Wieczorem nasz metabolizm jest znacznie wolniejszy, co powoduje również spowolnione krążenie krwi. Wynikiem tych procesów jest ochłodzenie organizmu, więc nawet w upalną noc, możemy potrzebować dodatkowego przykrycia. Dochodzi do sytuacji, w które letnia kołdra jest równie ważna jak zimowa. Jakie są między nimi różnice?

Wybierająco odpowiednią kołdrę do łóżka zarówno dla nas, jak i pozostałych domowników, zastanawiamy się jaki model będzie najlepszy. Rynek oferuje nam tysiące produktów. Jest to asortyment z syntetycznym lub puchowym wypełnieniem, oplecionym różnymi tkaninami. Wybierając więc taki produkt, w poszczególne pory roku, często zadajemy sobie pytanie: czym różni się kołdra letnia od zimowej. Poniżej przedstawimy podstawowe różnice między tymi wersjami.

Jaką kołdrę wybrać?

kołdra łóżko kobieta
fot. pixabay.com

Już dawno nie stosujemy w swoich domach grubych i ciężkich pierzyn. Nowoczesna technologia pozwala na zastosowanie materiałów, które są niebywałe lekkie i charakteryzują się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Oczywistą sprawą jest też, że nie wybieramy bardzo grubych rozwiązań na lato. Upalne wieczory spędzamy zazwyczaj pod cienkimi warstwami materiału, zostawiając ciężkie wersje na zimowe, mroźne noce.

Kołdra letnia

Kołdry letnie, są znacznie lżejsze od zimowych, głównie dlatego, że posiadają mniej wypełnienia. Mogą występować w wersji syntetycznej, oraz posiadać wysokojakościowy wsad z gęsiego puchu. Co ciekawe, odpowiednia ilość takiego wypełnienia, może sprawdzić się również nie tylko zimą. Letnie kołdry to materiały jak bawełna czy jedwab. Ten drugi, poddany właściwej obróbce, nadaje kołdrom niesamowitą sprężystość i puszystość. Bawełną z kolei, ma bardzo dobre właściwości oddychające i oddające wilgoć.

Kołdra zimowa

Zimowa kołdra musi być bardzo ciepła, lecz przy tym zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, ciepły już nie jest synonimem grubego. Obecne oferty producentów, zapewniają szeroki wybór modeli, które doskonale utrzymują ciepło, a nie są bardzo ciężkimi i grubymi rozwiązaniami. Spośród najlepszych wariantów tego typu, wymieniamy modele wypełnione gęsim puchem, który daje niezwykły komfort termiczny, oraz pozwala zachować higienę.

Godnym polecenia rozwiązaniem są również kołdry termiczne, wykonane z tkaniny bawełniano-poliestrowej czy z policottonu. Tworzą je 2 zszyte warstwy, które pomiędzy sobą zawierają oddychającą przestrzeń. Tego typu kołdry charakteryzują się bardzo małą wagą, zapewniają ciepło, a przy tym zapobiegają poceniu się użytkownika.

Ostatnim modelem, na którym się skupimy są kołdry z owczej wełny. Za najlepsze w tym gatunku uchodzą materiały pochodzące z runa owiec nowozelandzkich i australijskich. Owcze, naturalne włosie posiada niesamowite właściwości. Otóż kurczy się oraz rozpręża, w zależności od temperatury. Powoduje to sytuację, jak u poprzednika. Kołdra z takim wypełnieniem świetnie chroni przed chłodem, jednocześnie nie przegrzewa śpiącego pod nią.

Alergicy mogą zainteresować się kołdrami silikonowymi, ponieważ mają bardzo podobne właściwości, a przy tym nie potęgują alergii.

Kołdra całoroczna

Dla tych, którzy nie mają na tyle miejsca, lub po prostu cenią sobie uniwersalność produktów, zostawiliśmy propozycję na koniec. Są nią kołdry całoroczne, które składają się zazwyczaj z 2 warstw, połączonymi zatrzaskami, rzepami lub zamkiem błyskawicznym. Zimą korzystamy z dobrodziejstwa obu warstw, latem natomiast odpinamy jedną z nich. W zależności od preferencji, możemy wybrać kołdrę naturalną lub syntetyczną.
Takie rozwiązanie sprawia, że możemy cieszyć się idealną termoizolacją bez względu na porę roku i temperaturę panującą w pomieszczeniu.

Jak odróżnić kołdrę letnią od zimowej?
kołdra łóżko
fot. pixabay.com

Informację o tym, z jakim typem kołdry mamy do czynienia, możemy zazwyczaj wyczytać z metek producenta. Niektóre firmy stosują również tzw. skale ciepła, która występuje w numerach 1 – 6. Tutaj już wszystko zależy od tego, jakiej kołdry akurat potrzebujemy. Jeżeli wybieramy kołdrę na zimę, wybierzmy rozwiązanie bliskie najwyższej wartości, jeżeli na lato, możemy szukać wariantów o najmniejszej skali.

Bardzo ważnym aspektem, oprócz kołdry, jest dobór wygodnego materaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here