Jak wybrać materac? Na co zwrócić uwagę?

0
773
Jak wybrać materac

Kupno dobrze dobranego materaca może znacząco poprawić komfort snu. Jeśli ostatnio sypiasz niezbyt dobrze i budzisz się obolały, warto rozważyć wymianę na nowy model. W naszym artykule znajdziesz wskazówki, jak dobrać materac stosownie do swoich potrzeb.

Wybór materaca spośród bogatego asortymentu sklepów nie jest łatwym zadaniem. Aby nieco sobie je ułatwić, warto poznać specyfikę poszczególnych materiałów wykorzystywanych do ich produkcji oraz wpływu poszczególnych struktur na kręgosłup.

Materace zasadniczo dzielimy na następujące kategorie:

  • sprężynowe
  • piankowe
  • lateksowe
  • kokosowe
  • gryczane

W sklepach można kupić również modele hybrydowe, łączące w sobie dwa rodzaje wypełnienia, jak choćby lateksowo-kokosowe czy kokosowo-gryczane.

​Jak dobrać twardość materaca?

Wszystkie wymienione rodzaje różnią się od siebie strukturą i poziomem twardości. Najtwardsze są zazwyczaj wkłady kokosowe. Twardość materaca oznacza się w czterostopniowej skali: H1, H2, H3 i H4, gdzie H4 jest wariantem najtwardszym. Warto pamiętać, że stopień twardości powinien rosnąć wraz z wagą użytkownika. H3 zazwyczaj zaleca się osobom ważącym więcej niż 80 kg, a H4 – powyżej 100 kg. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy również od osobistych preferencji.

​Materace piankowe – czym się charakteryzują?

Wybierając materac, należy mieć na uwadze przede wszystkim cechy poszczególnych wypełnień. Pianka to popularny wariant, który świetnie dopasowuje się do kształtu kręgosłupa – zwłaszcza w przypadku pianek termoplastycznych, które pod wpływem ciepła ciała delikatnie się odkształcają. Z tego względu piankowe materace sprawdzą się świetnie wśród osób lubiących spać na boku. Warto jednak pamiętać, że zużywają się relatywnie szybko w porównaniu do wypełnień naturalnych. Mogą również łatwiej gromadzić wilgoć.

materace
Foto: Freeograph / Shutterstock

​Materace lateksowe – czy warto je kupić?

Lateksowe materace często wymienia się w ramach jednej kategorii z piankowymi, choć w rzeczywistości powstają z innego surowca – pozyskiwanego w naturze lateksu. Świetnie sprawdza się on w modelach hybrydowych, z wkładem z kokosa – samo lateksowe wypełnienie może gromadzić wilgoć i pleśń.

​Wkłady z kokosa i gryki – co je charakteryzuje?

Jeśli zależy Ci na wypełnieniu, które zapobiega rozwojowi pleśni i gromadzeniu się drobnoustrojów, warto zastanowić się nad inwestycją w materac kokosowy. Jest to dość twardy wariant, dlatego w przypadku, gdy wolisz miękkie materace, warto szukać rozwiązań łączonych, jak na przykład wspomniane wyżej połączenie gryki i kokosa.

​Materace sprężynowe – kiedy warto w nie zainwestować?

Materace sprężynowe mogą mieć różne formy. Tańsze, bonellowe, mają system połączonych sprężyn. Bardziej komfortowym rozwiązaniem będzie wybór systemu kieszonkowego, w którym sprężyny są rozdzielone i umieszczone w kieszeniach, dzięki czemu praktycznie ich nie czujesz. Niewątpliwie, takie modele świetnie sprawdzą się w przypadku osób, preferują sprężyste, nieco bardziej miękkie podłoże od twardego. Materace sprężynowe są stosunkowo trwałe i przystępne cenowo, ale niekoniecznie sprawdzą się w przypadku osób mających problemy z kręgosłupem, niemowlaków i dzieci, oraz alergików.

​Jak dobrać materac do spania?

Na rynku można znaleźć szeroki przekrój materacy różniących się strukturą i wypełnieniem. Dobór idealnego modelu zależy w dużej mierze od osobistych preferencji – niektórzy preferują twarde podłoże, a inni z kolei wolą miękkie i sprężyste. Wskazówką powinna być również pozycja, którą najczęściej przyjmujesz. Osoby zmagające się z różnego rodzaju alergiami i schorzeniami dróg oddechowych powinny celować raczej w naturalne wkłady bądź nowoczesne, oddychające pianki.

Dobrze dobrany materac może położyć kres twoim problemom ze snem. Warto więc dokładnie zastanowić się nad swoim wyborem.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here