Jak przygotować samochód do zimy?

0
814
Jak przygotować samochód do zimy

Zima to trudny okres dla kierowców. Niekorzystne warunki atmosferyczne, oblodzenie drogi, gorsza widoczność i niesprzyjające opady śniegu. Wyzwań w okresie zimowym, czyhających przede wszystkim na mniej doświadczonych kierowców, jest co niemiara. Dlatego niezwykle ważnym aspektem, który dotyczy wszystkich kierujących, jest właściwe przygotowanie samochodu do zimy. Nie chodzi wyłącznie o to, aby wszystkie części samochodowe były sprawne, ponieważ one zawsze takie muszą być. Mowa przede wszystkim o czynnościach ekstra, które należy zrealizować, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na co zwrócić uwagę i w jaki sposób przygotować samochód do poruszania się w mroźne dni?

Opony zimowe. Bez tego ani rusz

Katalog części i elementów, które należy sprawdzić na zimę w pojeździe, jest bardzo szeroki. Można jednak wyróżnić podstawowe aspekty, bez których podróż w zimowych warunkach byłaby bezskuteczna. Opony powinny przede wszystkim być przeznaczone do jazdy zimą. Jazda na letnich gumach może doprowadzić do tragedii – zmienia się znacząco przyczepność, wydłuża się droga hamowania i pogarsza sterowność pojazdu. Jeszcze przed pierwszymi mrozami należy zjechać do warsztatu wulkanizacyjnego i przeprowadzić wymaganą zmianę opon na zimowe. W warunkach oblodzenia drogi i mokrej, zimnej nawierzchni, układ hamulcowy staje przed nie lada zadaniem. Musi działać w znacznie gorszych warunkach, będąc jednocześnie niezawodnym w swojej pracy. Warto sprawdzić także stan wycieraczek, świateł mijania (a najlepiej wszystkich żarówek w pojeździe). W razie możliwości zerknijmy także pod samochód, aby skontrolować stan podwozia. Jeśli pojawiają się ubytki i korozja, to znak, że warto przed zimą dokonać jeszcze naprawy blacharskie.

Hamulce i akumulator – w zimę cierpią szczególnie

Zanim zaskoczą nas większe spadki temperatur i mrozy (najlepiej jeszcze jesienią), warto sprawdzić, czy poszczególne elementy układu hamulcowego są sprawne i zachowują swoją funkcjonalność. Oryginalne klocki i tarcze hamulcowe mogą się okazać sporym wydatkiem. Można jednak skorzystać z ich bezpiecznych zamienników, czyli części Economy Parts. Części zamienne Economy stanowią sprawdzoną alternatywę dla oryginalnych części do samochodów marek Volkswagen, Seat, Skoda i Volkswagen Samochody Dostawcze starszych niż 4 lata. Części zamienne Economy obejmują szeroką ofertę produktów w atrakcyjnych cenach. Przed zimą warto sprawdzić także stan akumulatora. Jeśli nie był zmieniany przez kilka lat, warto rozważyć jego wymianę na nowy egzemplarz. Części Economy Parts obejmują swoim zasięgiem także akumulatory do pojazdów. Są one dostępne w niższej, ekonomicznej cenie, która mówiąc kolokwialnie, nie zrujnuje portfela kierowcy. Oprócz wyżej wymienionych aspektów warto również zadbać o przegląd filtrów w pojeździe, kontrolę płynów eksploatacyjnych i stan wyposażenia dodatkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here